Poseł Grzegorz Braun zgasił gaśnicą chanukiję, która stoi na korytarzu sejmowym - napisał na na Platformie X dziennikarz Wirtualnej Polski, Patryk Michalski. W Sejmie odbywała się dziś uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun.

Reklama

Incydent wydarzył się podczas zapalania kolejnej świecy. Jak podaje Grzegorz Osiecki z DGP, uczestnicy uroczystości musieli być ewakuowani.

Kara dla Brauna

Prezydium Sejmu ukarało posła Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Prezydium upoważniło Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury - poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

"Stała się rzecz absolutnie skandaliczna"

Stała się rzecz absolutnie skandaliczna. Sejm, którego jestem marszałkiem, nie będzie tego tolerował. Za chwilę razem z komendantem przejrzymy już nie nagrania z telefonów, tylko z monitoringu sejmowego. Pan poseł Braun został uznany za osobę, która "w rażący sposób naruszył porządek Sejmu - mówił wcześniej marszałek Sejmu.

Dokonałem oficjalnego wykluczenia posła Brauna z obrad. Wieczorem zbierze się Prezydium Sejmu, które ustali wysokość kary finansowej. Zostanie przeciw niemu także skierowany wniosek do prokuratury, najpewniej z paragrafu o zakłócenie obrządku religijnego. Nie będzie żadnej tolerancji dla rasizmu, nietolerancji dopóki ja jestem marszałkiem. To jest po prostu obrzydliwe. Taki akt chamstwa, agresji, głupoty nie zdarzył się tu od dawna. Zero tolerancji dla antysemickich, ksenofobicznych dewiacji w polskim parlamencie - dodał Hołownia.

Przerwanie obrad

Reklama

We wtorek premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie expose, po którym oświadczenia wygłosili przedstawiciele wszystkich klubów oraz koła poselskiego. Po debacie marszałek zarządził 15 minutową przerwę, a następnie posłowie rozpoczęli zadawanie pytań premierowi.

W trakcie pytań poseł KO Witold Zembaczyński złożył wniosek o przerwanie obrad. - Przed chwilą doszło do niebywałego zdarzenia. Została przerwana uroczystość o tle religijnym. To jest niedopuszczalne - powiedział.

Poseł Braun dokonując napaści na uroczystości religijne na polskiej ziemi, gdzie wydarzył się holokaust, dokonał aktu hańbiącego - dodał.

Wnoszę o przerwanie obrad. Wezwanie pana posła Brauna do Prezydium Sejmu celem wykluczenia z obrad. (...) Nie ma miejsca na akty antysemickie - powiedział.

Doszło do ataku polegającego na zgaszeniu świec chanukowych przy użyciu gaśnicy, co jest bezpośrednią napaścią na akt religijny i na takie zachowanie nie ma w tej izbie tolerancji - podsumował.

Braun: Dziki kult na terenie Sejmie RP

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun w trybie sprostowania zabrał głos.

Nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego kultu na terenie Sejmie RP. Jak rozumiem przez zebranych przemawia ignorancja. Nie jesteście państwo przesłania treści tego aktu zwanego niewinnie "świętami chanuka" - wyjaśnił.

Przypisano mi tutaj pobudki rasistowskie, gdy tymczasem ja właśnie przywracam stan normalności i równowagi kładąc kres aktom satanistycznego, rasistowskiego triumfalizmu, ponieważ takie jest przesłanie tych świąt - powiedział.

Wyzywam państwa na dysputę teologiczną. Chętnie podzielę się informacjami - podsumował.

Jest reakcja izraelskiego ambasadora

WSTYD. Właśnie zrobił to poseł polskiego parlamentu - napisał Ja'akow Liwne, ambasador Izraela w Polsce.

Kard. Ryś o czynie posła Brauna

W związku z wydarzeniem w Sejmie, którego dopuścił się pan poseł Grzegorz Braun gasząc świece chanukowe i oświadczając, że nie jest mu wstyd za to, co zrobił, oświadczam, że jest mi wstyd i przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce – napisał w oświadczeniu przesłanym mediom kard. Grzegorz Ryś.

Co to jest Chanuka

Wyznawcy judaizmu rozpoczęli w czwartek po zachodzie słońca obchody święta Chanuki (hebr. święto Świateł). Zgodnie z kalendarzem żydowskim rozpoczyna się ono 25 dnia miesiąca kislew a kończy - 2 dnia tewet. W kalendarzu gregoriańskim, w tym roku rozpoczyna się ono 7 grudnia a zakończy 14 grudnia.

Zapalanie światła jest jedną z najważniejszych czynności Chanuki. Pierwszego wieczoru po zachodzie słońca gospodarz domu zapala świecę główną i święcę pierwszą. Drugiego dnia zapala znowu świecę główną i pierwszą oraz drugą itd. Świece zapala się od lewej strony.

Do zapalania każdej kolejnej świecy służy specjalna, dodatkowa świeczka zwana "szamesem" (hebr. "szamasz" — posługacz), która umieszczona jest w dziewiątym, pomocniczym ramieniu chanukiji — mającej osiem pojemniczków na oliwę lub na świeczki. Chanukowy świecznik ustawia się w oknie lub w innym dobrze widocznym miejscu, gdzie powinien palić się przynajmniej 30 minut każdego dnia świąt. Światło nie może służyć żadnym praktycznym celom.