Rozpoczęcie prób na morzu ogłoszono po prawie dwóch latach, odkąd w czerwcu 2022 roku Fujian został zaprezentowany publicznie.

Czym jest Fujian?

Fujian to pierwszy lotniskowiec w całości opracowany i zbudowany w Chinach. Jest większy i bardziej nowoczesny niż dwa okręty tego typu, które obecnie znajdują się już na uzbrojeniu chińskiej marynarki.

Reklama

Pierwszy z nich, Liaoning, został zbudowany w ZSRR, a pod koniec lat 90. XX wieku Chiny kupiły go od Ukrainy. Drugi – Shandong – został zbudowany w Chinach w oparciu o projekt Liaoninga i wszedł do służby w 2019 roku.

Chiny chcą mieć sześć lotniskowców

Zgodnie z planem chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) ma do 2035 roku posiadać w sumie sześć lotniskowców i dysponować drugą co do wielkości flotą zdolną do działań globalnych, po USA – podał hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Gazeta zwróciła uwagę, że rozpoczęty w środę test na morzu będzie zaledwie pierwszym z wielu, a Fujian będzie potrzebował kilku lat prób, nim wejdzie na uzbrojenie. Według "SCMP" Liaoning przed rozpoczęciem służby przeszedł 10 takich prób, a Shandong - dziewięć.