Ahmed Ali był jednym z dowódców, którzy odpowiadali za operacje wymierzone w wojska izraelskie podczas wojny w Strefie Gazy - przekazała armia izraelska. W ostatnim czasie Ali kierował operacjami w korytarzu Netzarim (korytarz przecinający Strefę Gazy wybudowany przez armię dla celów wojskowych) w centralnej części Strefy Gazy.

Reklama

Atak Hamasu 7 października 2023 roku na Izrael zapoczątkował wojnę w Strefie Gazy, która trwa już ponad sześć miesięcy. W dniu ataku terroryści zabili ponad 1200 osób i wzięli ponad 240 zakładników. Zaatakowali Izrael również z morza. Za tą część operacji odpowiadał m.in. Ahmed Ali.

Katastrofa humanitarna w Strefie Gazy

Wojna doprowadziła do katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy, gdzie ponad milion osób głoduje. Konflikt zbrojny pozbawił też setki tysięcy Palestyńczyków dachu nad głową. Od miesięcy organizacje humanitarne i społeczność międzynarodowa starają się dostarczać do Strefy pomoc humanitarną.

Izrael był wielokrotnie oskarżany o utrudnianie wjazdu transportom z pomocą. Władze izraelskie zaprzeczają jednak, by utrudniały dostarczanie pomocy, a wszelkie problemy tłumaczą trwającymi działaniami zbrojnymi.