Kreml potwierdził tę informację, pisząc w oświadczeniu, że będzie to pierwsza podróż zagraniczna Putina od rozpoczęcia przez niego piątej kadencji na stanowisku prezydenta Rosji.

Skład delegacji rosyjskiej

Jak poinformował Reuters, w nieformalnym spotkaniu z prezydentem Xi obok Putina wezmą udział Andriej Biełousow - nowy minister obrony Rosji, Sergiej Szojgu - poprzedni szef tego resortu, a obecnie przewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, Sergiej Ławrow - minister spraw zagranicznych oraz Jurij Uszakow - doradca prezydenta Putina ds. polityki zagranicznej.

Reklama

Kluczowe tematy rozmów

Rosyjskie agencje informacyjne podają, że Uszakow zapowiedział, że podczas spotkania przywódcy "omówią konflikt na Ukrainie oraz współpracę energetyczną i gospodarczą".

Minister Ławrow zaś stwierdził, że "Rosja i Chiny odgrywają kluczową rolę w równoważeniu spraw światowych, a wizyta prezydenta Władimira Putina w Chinach w tym tygodniu wzmocni tę tendencję".

Kontekst międzynarodowy

Rozmowy przywódców będą miały miejsce na kilka dni przed zaprzysiężeniem Williama Lai Ching-te na stanowisko prezydenta Tajwanu. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek.

W ubiegłym tygodniu Xi Jinping odbył pięciodniową podróż po Europie, odwiedzając Francję, Węgry i Serbię. Zdaniem analityków dwa ostatnie państwa prowadzą politykę bliską Rosji. Podróż była postrzegana jako próba zwiększenia pozycji Pekinu na arenie europejskiej.