W oświadczeniu zapowiedziano, że Rosja i Chiny pogłębią współpracę w sferze militarnej i poszerzą skalę wspólnych ćwiczeń wojskowych. Wyrażono przy tym przekonanie, że rozwój ich współpracy dwustronnej w sferze obronnej zwiększa regionalne i globalne bezpieczeństwo.

Reklama

Xi wyraził nadzieję, że do Europy wkrótce powróci pokój i stabilność oraz że Chiny odegrają w tym konstruktywną rolę. W przeddzień wizyty Putin powiedział w wywiadzie dla chińskich mediów, że Kreml jest gotowy do negocjacji na temat konfliktu w Ukrainie. Jesteśmy otwarci na dialog na temat Ukrainy, ale takie negocjacje muszą uwzględniać interesy wszystkich zaangażowanych krajów, w tym naszego - oznajmił.

Putin o planie pokojowym

Z uznaniem wypowiedział się o chińskim planie pokojowym dla Ukrainy, który pozwoliłby Moskwie zachować zdobycze terytorialne. Plan ten został odrzucony przez Kijów i stolice państw Zachodu.

W miarę przeciągania się wojny przeciwko Ukrainie Moskwa zacieśniała więzi z Pekinem, zwiększając eksport surowców energetycznych do Chin i importując z chińskich firm zaawansowane technologicznie części dla przemysłu zbrojeniowego. Rosja i Chiny przeprowadziły też w ostatnich latach serię wspólnych manewrów wojskowych. Putin będzie przebywał w Chinach do piątku.

Reklama

Chiny pomagają Rosji walczyć z Ukrainą

USA zarzucają Chinom, że pomagają Kremlowi walczyć z Ukrainą i obchodzić zachodnie sankcje. Nad chińskimi bankami wisi groźba amerykańskich sankcji, dlatego stały się one bardziej ostrożne w stosunku do płatności z Rosji - czytamy w BBC.

W rezultacie chiński eksport do Rosji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy znacząco spadł, choć wartość wymiany handlowej jak dotąd stale rośnie i w ubiegłym roku osiągnęła rekordową kwotę 240 mld dolarów.