Od czerwca do grudnia ubiegłego roku siły ukraińskie odbiły 515 km kw terytorium, podczas gdy siły rosyjskie od początku kwietnia br. przechwyciły obszar o powierzchni 761 km kw.

Zmiana linii frontu

Jak podkreśla "WP", Rosja przesuwała się do przodu, atakując wiele punktów wzdłuż liczącej 966 km linii frontu w Ukrainie, podczas gdy siły ukraińskie czekały na posiłki i broń.

Reklama

Strategia Rosji

W ostatnich dniach rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy zmusiła do opuszczenia domostw tysiące osób. Niektórzy ewakuowani twierdzą, że tegoroczny atak był jeszcze gwałtowniejszy niż ubiegłoroczny. Siły rosyjskie zdobyły też tereny wysunięte dalej na południe.

Zdaniem analityków, choć rosyjskie zdobycze terytorialne są stosunkowo niewielkie, to mają istotne znaczenie, gdyż stwarzają presję na wojsko ukraińskie na dużym obszarze.

Problemy Kijowa

Ofensywa Rosji oznacza, że Kijów będzie musiał przemieszczać siły w różne miejsca, zwłaszcza na północ – powiedział historyk z amerykańskiego think tanku Rand Corporation Gian Gentile. Według niego może to utrudnić siłom ukraińskim przygotowanie własnej ofensywy.