Operacja pozwoliła na skontrolowanie, jak leczą się rany postrzałowe, powiedział minister obrony Kaliniak, który odwiedził rannego w zamachu premiera.

Operacje po zamachu

Jego zdaniem potrzeba jeszcze kilku dni, aby zobaczyć, w jakim kierunku będzie zmierzać stan rannego, ale operacja powinna pomóc w lepszym gojeniu się ran.

Jestem w dobrym nastroju, bo widzę postęp – powiedział Kaliniak. Dodał, że piątkowy zabieg pokazał, że pierwsza operacja została dobrze przeprowadzona. Bezpośrednio po zamachu Fico przeszedł trwającą pięć godzin operację. Słowacki premier został ranny w brzuch i klatkę piersiową.

Reklama

Premier jest w poważnym stanie

Fico jest przytomny, ale pozostaje w bardzo poważnym stanie. Dyrektorka szpitala w Bańskiej Bystrzycy Miriam Lapunikova powiedziała, że premier przeszedł kontrolną tomografię komputerową i na podstawie wyników usunięto martwą tkankę pozostałą po ranie postrzałowej. Dodała, że stan pacjenta jest naprawdę poważny, ale stabilny i premier znajduje się na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Dalsze plany leczenia

Dyrektorka szpitala powiedział, że codziennie rano zbiera się konsylium ekspertów, które opracowuje dalszy plan leczenia Ficy. Jej zdaniem nie można w tej chwili powiedzieć, czy premier będzie potrzebował dalszych operacji, czy nie. Zapowiedziała, że szpital będzie codziennie informować w mediach społecznościowych o stanie zdrowia premiera.