Wynagrodzenie szefa Jeronimo Martins

Według przeprowadzonej przez gazetę analizy zarobków prezesów spółek notowanych na lizbońskiej giełdzie Pedro Soares dos Santos w 2023 r. otrzymał łącznie z tytułu wynagrodzenia 4,9 mln euro.

Jak oszacował "Expresso", w stosunku do średniej płacy załogi grupy Jeronimo Martins, w tym pracowników jej polskich struktur, prezes Soares dos Santos zarabia 232,5 razy więcej.

Reklama

"Firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami na wypłaty dla swoich pracowników” - podał “Expresso”, precyzując, że średnie roczne zarobki pracownika Jeronimo Martins wynoszą niewiele ponad 21 tys. euro.

Duże rozbieżności w zarobkach

Tygodnik odnotował powiększającą się rozbieżność w zarobkach Pedro Soaresa dos Santosa i jego podwładnych. Przypomniał, że w 2022 r. wynagrodzenie CEO firmy Jeronimo Martins było 186 razy wyższe wobec załogi tej grupy.

Na drugim miejscu pod względem zarobków prezesów portugalskich spółek uplasował się w 2023 r. Miguel Stilwell de Andrade, szef grupy EDP. Zarobił ponad 2,1 mln euro, czyli 43,2 razy więcej niż średnia pensja pracowników tej firmy.

W skład działającej w sektorze energetycznym grupy EDP wchodzi działająca od 2020 r. na polskim rynku spółka EDP Energia Polska.