Bojownicy wspieranej przez Iran organizacji Huti minionej doby przeprowadzili łącznie sześć ataków, których celem były, m.in. amerykański lotniskowiec, niszczyciel oraz trzy inne jednostki pływające na Morzu Czerwonym i Oceanie Indyjskim, poinformował w sobotę rzecznik sił zbrojnych Huti Yahya Saree.

Reklama

Amerykański lotniskowiec zaatakowany

Za pomocą pocisków rakietowych i dronów zaatakowany został amerykański lotniskowiec "Eisenhower" znajdujący się na północy Morza Czerwonego - oświadczył przedstawiciel Huti, podkreślając, że była to "druga tego rodzaju operacja przeciwko lotniskowcowi w ciągu ostatnich 24 godzin".

Twierdzą, że doszło do ataku rakietowego

Rzecznik dodał, że zaatakowany przez Huti został również amerykański niszczyciel oraz trzy statki handlowe na Morzu Czerwonym, Morzu Arabskim oraz na Oceanie Indyjskim. Brak wiarygodnych informacji o skutkach tych ataków.

Wojna domowa w Jemenie

Huti, którzy od 2014 roku uczestniczą w wojnie domowej w Jemenie, atakują okręty wojenne i statki handlowe na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej w ramach solidarności z palestyńskim Hamasem walczącym z armią izraelską w Strefie Gazy.