Boliwijscy żołnierze rozpoczęli w środę służbę na stacjach benzynowych, między innymi, w miastach El Alto i Cochabamba - poinformował dziennik "Correo del Sur". Wojsko będzie pilnować, by paliwo tankowały tylko pojazdy zarejestrowane w systemie elektronicznym – oświadczył w środę wiceminister obrony Juan Carlos Calvimontes.

Reklama

Wielkie protesty w Boliwii

W ostatnich miesiącach w Boliwii wzmogły się protesty mieszkańców niezadowolonych z powodu niedoboru oleju napędowego oraz dolarów na rynku. Na początku czerwca kierowcy ciężarówek przeprowadzili 48-godzinną blokadę kilku autostrad, a obecnie grożą kolejnymi, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie.

Spada produkcja ropy naftowej

Agencja Bloomberg zauważa, że w Boliwii spada produkcja ropy naftowej, a niedobory zagranicznych walut coraz bardziej utrudniają władzom import paliw, które w kraju sprzedawane są po cenach niższych od kosztów produkcji.

Prezydent prosi o pomoc Rosję

Według prezydenta Luis Arce Boliwia zmuszona jest sprowadzać z zagranicy 65 proc. benzyny oraz 85 proc. oleju napędowego. Podczas niedawnej wizyty w Moskwie prezydent Boliwii zabiegał o import ropy z Rosji – przypomina Bloomberg.