Czy amerykańskie Patrioty powinny być przerzucone z Polski na Ukrainę? – pyta Bogdan Rymanowski. Nie, zdecydowanie nie – odpowiada szef BBN Jacek Siewiera. Gość Radia ZET podkreśla, że informacje te, które płyną z amerykańskich mediów są niepokojące. Poprosiłem o spotkanie ze swoim odpowiednikiem, by móc pomówić o zagadnieniu – ujawnia w Radiu ZET szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i zaznacza, że przesunięcie całej baterii Patriot jest bardzo niebezpieczne i zmniejsza się bezpieczeństwo Polski.

Reklama

"Jesteśmy krajem, który ma kluczowe znaczenie"

Jacek Siewiera wylicza, że jesteśmy krajem, przez który przechodzi większa część pomocy wojskowej, w ciągu ostatnich 2 lat trzykrotnie naruszana była przestrzeń powietrzna, kosztowało to życie 2 obywateli, jesteśmy krajem, który ma kluczowe znaczenie dla zaopatrzenia nie tylko Ukrainy, ale i systemu odstraszania, przygotowania pod ewentualną obronę na flance wschodniej.

Każdy żołnierz wie, że rozmieszczanie wojsk zaczyna się przede wszystkim od ochrony zgrupowań własnych, czyli od obrony przeciwlotniczej. Ona jest konieczna do obrony infrastruktury i zgrupowań własnych wojsk – podkreśla szef BBN.