Jak czytamy w komunikacie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, nakazy aresztowania wobec Siergieja Szojgu oraz Walerija Gierasimowa wydano "w kontekście sytuacji w Ukrainie w związku z domniemanymi zbrodniami popełnionymi co najmniej od 10 października 2022 roku do co najmniej 9 marca 2023 roku".

Reklama

Powodem wydania aktu są "zbrodnie wojenne polegające na kierowaniu ataków na obiekty cywilne" oraz "na spowodowaniu nadmiernych, przypadkowych szkód wśród ludności cywilnej i obiektów cywilnych". Ponadto zarzuca się im dokonanie "zbrodni przeciwko ludzkości polegających na czynach nieludzkich".

Szojgu i Gierasimow odpowiedzialni za ataki rakietowe

W czasie, o którym mowa w dokumencie MTK, Szojgu pełnił funkcję ministra obrony narodowej Federacji Rosyjskiej, z kolei Gierasimow piastował urząd szefa sztabu generalnego armii oraz pierwsze wiceszefa MON. Obydwa nakazy aresztowania zostały wydane w poniedziałek 24 czerwca w następstwie wniosków złożonych przez Prokuraturę - przekazał Międzynarodowy Trybunał w Hadze.

"Izba Przygotowawcza II uznała, że istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, iż obaj podejrzani ponoszą odpowiedzialność za ataki rakietowe przeprowadzone przez rosyjskie siły zbrojne na ukraińską infrastrukturę elektroenergetyczną" - czytamy.