Dziennik Gazeta Prawana logo

Trump wysyła wojsko na granicę z Meksykiem. "Przeciwdziałamy inwazji"

23 stycznia 2025, 06:47
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Donald Trump
Trump wysyła wojsko na granicę z Meksykiem. "Przeciwdziałamy inwazji"/PAP/EPA
Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt potwierdziła w środę, że prezydent Donald Trump podpisał rozkaz wysłania 1,5 tys. żołnierzy na granicę z Meksykiem, by przeciwdziałać "inwazji". Pentagon poinformował, że wojsko wyśle samoloty i śmigłowce, by wesprzeć deportację nielegalnych imigrantów.

Jak powiedziała dziennikarzom Leavitt, Trump podpisując rozkaz, "nakazał Departamentowi Obrony, aby uczynił bezpieczeństwo wewnętrzne podstawową misją agencji".

Rozporządzenie Trumpa

Nowe rozporządzenie mówi o użyciu wojska do przeciwdziałania "inwazji" i o fizycznym uniemożliwianiu przekroczenia granicy migrantom uczestniczącym w tej inwazji.

Prezydent Trump wysyła bardzo mocny komunikat do ludzi na całym świecie – jeśli myślisz o złamaniu prawa Stanów Zjednoczonych Ameryki, zostaniesz odesłany do domu. Zostaniesz aresztowany. Będziesz ścigany - powiedziała.

Loty deportacyjne

Pełniący obowiązki szefa Pentagonu Robert Salesses powiedział w oświadczeniu, że jego resort dostarczy samolotów i śmigłowców, by wesprzeć loty deportacyjne ponad 5 tys. nielegalnych imigrantów z Kalifornii i Teksasu. Wojsko ma również pomóc w konstrukcji muru granicznego. Żołnierze mają wspomóc służby graniczne w obszarach logistyki, transportu i budowy barier.

Wojsko na granicy

Do rozmieszczenia wojsk dochodzi dwa dni po podpisaniu przez Donalda Trumpa szeregu rozporządzeń, w tym ustanowienia stanu wyjątkowego na granicy oraz deklaracji, że nielegalna imigracja stanowi "inwazję". Trump rozkazał Pentagonowi przygotowanie planów użycia wojska, by uszczelnić granicę.

Amerykańscy żołnierze stacjonują w obszarze przygranicznym od 2018 roku - kiedy wysłał ich tam Trump. Według CNN, obecnie służby graniczne wspiera około 2,2 tys. żołnierzy Dowództwa Północnego, którzy pełnią funkcje pomocnicze, jak m.in. wprowadzenie danych, monitorowanie granicy i pomoc logistyczna. W ubiegłym roku na granicę wojska Gwardii Narodowej wysłał również republikański gubernator Teksasu Greg Abbott, a obecnie jest ich tam ponad 4 tys.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj