Marcin Kierwiński, Borys Budka, Bartłomiej Sienkiewicz oraz Krzysztof Hetman startują w wyborach europejskich. To uruchomiło giełdę nazwisk ich następców- pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Siemoniak szefem MSWiA?

Reklama

Najbardziej pewnym nazwiskiem na karuzeli stanowisk jest Tomasz Siemoniak, jako szef resortu spraw wewnętrznych, który połączy swe stanowisko z funkcją koordynatora służb specjalnych. Do tego ma doświadczenie, bo w latach 2007-2011 był wiceszefem MSWiA.

Nazwisko Siemoniaka na fotelu ministra spraw wewnętrznych potwierdza DGP kilkoro członków rządu. Za rządów pierwszej Platformy w latach 2007–2011 był on wiceszefem MSWiA. Teraz miałby łączyć swoje obecne stanowisko koordynatora z funkcją szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Kto zastąpi Budkę, Sienkiewicza i Hetmana?

Bartłomieja Sienkiewicza może zastąpić troje polityków - Paweł Kowal, Andrzej Wyrobiec, Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak tłumaczy jednak w DGP jeden z obecnych ministrów, największe szanse ma Andrzej Wyrobiec, bo Kidawa-Błońska raczej nie porzuci Senatu.

Zagadką jest za to następca Borysa Budki. Według DGP, wśród kandydatur pojawia się szef KPRM, Jan Grabiec i zastępca Budki, Robert Kropiwnicki. Nie wiadomo też, kto miałby - z ramienia PSL - zastąpić Krzysztofa Hetmana.

Reklama

Będzie kolejna rekonstrukcja?

Tymczasem, według plotek, to nie jedyna rekonstrukcja, która może nas czekać w najbliższym czasie. Według DGP, przy wyborach prezydenckich, część europosłów może wrócić z Brukseli i próbować dostać się do rządu.

CZYTAJ WIĘCEJ W CYFROWYM WYDANIU DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ>>>