Eurowybory 2024 wygrałoby - jak wynika z sondażu United Surveys by IBRiS dla DGP i RMF FM - Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowałoby 32,7 proc. wyborców - pisze Marek Mikołajczyk w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Drugie miejsce zajęłaby KO z 30,3 proc. poparcia. Na podium znalazłaby się także Trzecia Droga (12,6 proc. poparcia). Lewica może zaś liczyć na 9,6 proc. głosów, a Konfederacja n a 8,6 proc.

Reklama

Eurowybory 2024 - frekwencja

Frekwencja szykuje się dużo niższa niż w październikowych wyborach parlamentarnych. Do urn, jak wynika z sondażu, zdecydowanie pójdzie 36,2 proc. badanych, a raczej pójdzie 8,6 proc. Na wybory raczej nie wybiera się 20,8 proc. wyborców, a zdecydowanie nie pójdzie 31,2 proc. głosujących. 3,2 proc. pytanych jeszcze się nie zdecydowało.

Eurowybory 2024 - podział mandatów

Jak przewiduje dr Maciej Onaszz Katedry Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego takie wyniki dałoby PiS 19 mandatów, KO dostałaby 17 miejsc, Trzecia Droga wprowadziłaby do europarlamentu siedmiu przedstawicieli, a Konfederacja i Lewica po pięciu.

Czytaj więcej w e-wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej">>>

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Parlamentu Europejskiego, czy wziąłbyś w nich udział? / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe