Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53. posłów do PE.

Reklama

Tusk o wyborach do PE

W czwartek po południu premier nawiązaniu do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego zamieścił wpis na platformie X.

Nie chcesz iść na wojnę, idź na wybory. Silnej i zjednoczonej Europy nikt nie odważy się zaatakować, słaba i podzielona może paść ofiarą agresji - napisał premier Donald Tusk na platformie X.

Wybory do PE

W 2024 roku odbędą się one 9 czerwca. Głosowanie będzie trwało od godziny 7:00 do 21:00.

Zasady głosowania są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne. Głosowanie odbywa się w sposób tajny. Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które utworzył Minister Spraw Zagranicznych.

Aby oddać głos, należy wystąpić do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Wnioski można składać do 4 czerwca 2024 r.

Trzy sposoby na złożenie wniosku

Przez usługę e-Wybory, w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (osobiście lub listownie), lub na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku.

Dzięki aplikacji mObywatel, wyborcy mogą sprawdzić, gdzie znajduje się ich lokal wyborczy oraz upewnić się, że ich dane osobowe zawarte w systemie są poprawne.