Paweł Kukiz powiedział, że obecnie największym problemem jest neokolonializm, a jego elementem jest "banksterka". Muzyk nie widzi jednak różnicy między ludźmi z kredytami w złotówkach i frankach szwajcarskich. Ci pierwsi są według niego ofiarami lichwy, a drudzy - spekulacji.

Reklama

Przedstawiciel grupy frankowcy.pl Andrzej Zalewski powiedział, że został przygotowany projekt ustawy, która miałaby pomóc frankowiczom. Miałaby zrównać wszystkie kredyty, bez względu na walutę. Koszt takiej operacji były przerzucony na banki, a nie na państwo.

Ustawa została w poniedziałek złożona w Kancelarii Prezydenta.

Kukiz: Ustawa o pomocy społecznej do zmiany

Trzeba zmienić ustawę o pomocy społecznej - to kolejny punkt strategii ruchu Kukiz '15.

Paweł Kukiz mówi, że w jego rodzinie są osoby niepełnosprawne, dlatego temat pomocy społecznej jest mu bliski. Nie rozumie, jak to jest możliwe, że samotna matka wychowująca niepełnosprawne dziecko dostaje od państwa mniej pieniędzy niż idzie na dofinansowanie zabiegu in vitro.

Agnieszka Ścigaj, "jedynka' na krakowskiej liście ruchu Kukiz '15, powiedziała, że problemem jest chociażby opodatkowanie i tak niskiej pomocy finansowej dla niepełnosprawnych. Po odliczeniu 18 procent podatku od kwoty 880 złotych, na przeżycie zostaje 700 złotych.

Agnieszka Ścigaj tłumaczyła, że obecnie w Polsce są cztery instytucje, które nadają statut osoby niepełnosprawnej. Każda z nich ma inne kryteria. Ruch Kukiz '15 chciałby wprowadzić taki system, gdzie w każdej gminie będzie jedna instytucja, która będzie pomagać osobie niepełnosprawnej i jej rodzinie.