Tak przynajmniej wynika z oficjalnych zapowiedzi przewodniczącego PKW Wojciecha Hermelińskiego, a także z planu briefingów prasowych przewidzianych w czasie trwania głosowania i już po zamknięciu lokali wyborczych.

Reklama

Przewodniczący podkreśla, że wszystkie karty zostały wydrukowane i są teraz przekazywane komisjom w terenie. Gotowe są również lokalne wyborcze. Głosować w wyborach parlamentarnych będzie można w niedzielę między godziną 7 rano a 21.

Tego dnia PKW przewiduje co najmniej 4 spotkania z dziennikarzami - pierwsze o godzinie 8 rano, gdzie będzie informacja o rozpoczęciu głosowania i ewentualnych incydentach. Dwa kolejne briefingi - między 13:30 14:00 i między 18:30 a 19:00 - będą poświęcone również frekwencji. Pierwsze informacje już po zamknięciu lokali wyborczych PKW poda w niedzielę między 21:15 a 21:20. Poza tym PKW może organizować dodatkowe konferencje.

W poniedziałek pewny jest jeden briefing - o godzinie 18, kiedy to poznamy listę partii, które przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. W przypadku koalicji wynosi on 8 procent.

Ostateczne wyniki wyborów poznamy najprawdopodobniej we wtorek.