Jeśli ciągle nie wiesz na kogo głosować, najważniejsze informacje o kandydatach ze swojego regionu możesz znaleźć na stronie PKW w zakładce "kandydaci" . Oprócz tego wiedzę o wybranych osobach, można zgłębić również dzięki informacjom przekazywanym przez kandydatów za pomocą np. mediów społecznościowych.

Reklama

Wybory samorządowe 2024. Jak sprawdzić, gdzie znajduje się lokal wyborczy?

Aby sprawdzić, gdzie znajduje się lokal wyborczy, do którego należy się udać na głosowanie, można skorzystać ze strony lub aplikacji mObywatel.

Osoby korzystające ze strony internetowej www.mobywatel.gov.pl, po zalogowaniu, powinny przejść do zakładki "Twoje dane" i kliknąć w "Centralny Rejestr Wyborców". Natomiast użytkownicy aplikacji, po zalogowaniu powinni przejść do zakładki "wybory", a następnie kliknąć "dalej" i wybrać okno dotyczące wyborów samorządowych. W ten sposób zostanie wyświetlona nazwa lokalu wyborczego oraz jego adres.

Reklama

Wybory samorządowe. Co należy zabrać na wybory?

Aby wziąć udział w wyborach samorządowych 2024, na głosowanie należy zabrać dokument potwierdzający tożsamość. Może to być:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • legitymacja studencka
  • prawo jazdy.

Istnieje także możliwość potwierdzenia tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel.

Wybory 2024. Liczba kart do głosowania

Liczba kart do głosowania, jakie otrzyma wyborca, zależy od miejsca zamieszkania. W pierwszej turze większość głosujących otrzyma cztery karty. Mieszkańcy miast na prawach powiatu, gdzie nie wybiera się rady powiatu, otrzymają o jedną kartę mniej.

Natomiast w Warszawie, która jest wyjątkiem, pomimo braku wyboru rady powiatu, wyborcy i tak otrzymają cztery karty. Dlaczego? Ponieważ poza głosowaniem na prezydenta miasta, rad miejskich i sejmiku wojewódzkiego, wyborcy z Warszawy będą także wybierali radnych dzielnic.

Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych 2024?

Aby oddać ważny głos w wyborach, należy na każdej otrzymanej karcie wyborczej postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Brak znaku "X" lub użycie innego symbolu niż "X" spowoduje, że głos będzie uznany za nieważny.