Zakończyła się druga tura głosowania w wyborach samorządowych 2024. Z sondażu Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP wynika, że w Rzeszowie wygrałKonrad Fijołek (KWW Rozwój Rzeszowa) . -56,1 proc. poparcia, pokonując tym samym Waldemara Szumnego z PiS, który uzyskał 43,9 proc. poparcia.

Reklama

Wybory samorządowe 2024 - druga tura - wyniki

Reklama

Od godz. 7 do 21 w niedzielę trwało głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. W całym kraju Polacy wybierali 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Ponowne głosowanie odbyło się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w 9 wojewódzkich - poza Krakowem także w Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Utworzono 11 tys. 888 obwodów głosowania

Wybory samorządowe 2024 we Wrocławiu. Co to jest exitt poll?

Exit poll jest rodzajem sondażu przeprowadzanego w dniu głosowania. Agencje badawcze organizują je, aby pytać głosujących o ich wybór zaraz po opuszczeniu lokali wyborczych.

Ankietowanie odbywa się w chwili, kiedy osoby głosujące opuszczają miejsca do głosowania. Dzięki temu pierwsze dane z exit pollu dostarczają wstępnych informacji o wynikach wyborów niedługo po ich zakończeniu.

Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku innych badań sondażowych, exit poll może mieć pewien margines błędu i nie zawsze odzwierciedla dokładne rezultaty wyborów. Aby poznać ostateczne wyniki, musimy poczekać.