Ostateczną pieczęć na listach postawi Rada Krajowa, która zbierze się 22 marca - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej sekretarz generalny PO Paweł Graś. Nie zgodził się z opinią, że Platforma zwleka z pokazaniem list, bo nie ma dobrych kandydatów na europosłów. Zapewnia, że PO ma grono sprawdzonych, dobrze przygotowanych do pracy w Europie ludzi i nie musi szukać celebrytów.

Reklama

Szef kampanii europejskiej - Jacek Protasiewicz - zapewnia, że Platforma Obywatelska postawi na doświadczenie i jakość. Jak podkreśla, tacy właśnie są obecni europosłowie PO, którzy znają procedury, prawo europejskie i międzynarodowe relacje.

Przewodniczący PO, premier Donald Tusk zaznacza, że nie odbiera innym partiom prawa do wystawiania w eurowyborach celebrytów. Ale na naszych listach ich nie będzie - zaznacza. Zapewnił, że partia pracuje zgodnie z przyjętym kalendarzem działania, bo ściganie się kto pierwszy ogłosi swoją listę jest bez większego znaczenia. Przekonywał, że w kończącej się kadencji europosłowie Platformy udowodnili, że europarlament jest jednak miejscem, gdzie naprawdę można sprawy ważne dla Polski i dla Europy rozstrzygnąć po naszej myśli, a nie jest jedynie miejscem wysokich zarobków.

Premier podkreślił, że PO koncentruje się nie tylko na dobrym wyniku, ale przede wszystkim, żeby w europarlamencie znaleźli się ludzie, którzy umieją pogodzić popularność z kompetencjami. Bo (...) będą potrzebni także ludzie kompetentni, a nie tylko popularni - zaznaczył. Dodał jednocześnie, że popularność jest też ważną zaletą polityka. Więc ja wcale nie chcę kpić ani szydzić z list naszych konkurentów, każdy buduje je tak, jak potrafi najlepiej - ocenił szef rządu.

W poprzednich wyborach Platforma Obywatelska wprowadziła do Parlamentu Europejskiego 25 posłów. Teraz, przy spadających notowaniach w sondażach, liczy na 19-20 mandatów.

Wszystko wskazuje na to, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 25 maja. Czas na decyzję prezydent ma do 24 lutego, ale większego wyboru, jeśli chodzi o termin - nie ma. Ustalony w przepisach prawa Unii Europejskiej okres wyborczy przypada od 22 do 25 maja. Nasz kodeks wyborczy stanowi, że wybory muszą się odbyć w dzień wolny od pracy.