Na wysokich pozycjach jest też wielu młodych, dwudziestokilkuletnich kandydatów, którzy jeszcze nie zasiadali w Sejmie.

Reklama

"To oznacza, że wielu posłów musi zadowolić się niższymi pozycjami niż w 2007 roku. Na pewno są więc osoby mniej lub bardziej zadowolone" - powiedział w czwartek PAP szef Komitetu Wykonawczego Joachim Brudziński. "Nie ma jednak jakiś wielkich napięć, pożaru" - dodał. Pytany, czy ktoś z posłów chciał zrezygnować z kandydowania bądź odwoływał się w związku z pozycją na liście odpowiedział: "Na razie nie dotarła do mnie żadna rezygnacja z kandydowania. Nie sądzę, żeby nastąpiły jakieś spektakularne kroki".

W jesiennych wyborach parlamentarnych wystartują najważniejsi funkcjonariusze CBA za rządów PiS. B. szef CBA Mariusz Kamiński to "dwójka" na liście warszawskiej, b. zastępcy szefa Biura Ernest Bejda i Maciej Wąsik to "trójki" na listach w Chełmie i w Płocku. Dyrektor Zarządu Operacji Regionalnych - Martin Bożek - jest trzeci na liście Radomskiej. Wyprzedził m.in. posłankę Marzenę Wróbel.

Z kolei dyrektor gabinetu Szefa CBA Piotr Pogonowski będzie na liście w Lublinie. Także wyprzedzi kilku posłów. Funkcjonariusz pod przykryciem Tomasz Kaczmarek, bardziej znany jako "Agent Tomek" zajmie ostatnie miejsce w Kielcach.

Niespodzianką jest "jedynka" na liście w Wałbrzychu b. szef innej służby specjalnej - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Bogdan Święczkowski. Za Święczkowskim znaleźli się posłanka Anna Zalewska oraz poseł Waldemar Wiązowski, który był tu "jedynką" w 2007 roku.

Czołowe listy na listach otrzymało kilkunastu przedstawicieli świata nauki i ekspertów. Kierownictwo PiS wielokrotnie podkreślało potrzebę zasilenia klubu parlamentarnego przez fachowców.

W okręgu pilskim, listę ma otworzyć były wiceminister skarbu w rządzie PiS, prezes Instytutu Sobieskiego Paweł Szałamacha. Wyprzedzi m.in."jedynkę" w poprzednich wyborach posła Maksa Kraczkowskiego. W okręgu kalisko-leszczyńskim liderem listy będzie literaturoznawca, były wysoki urzędnik MEN prof. Andrzej Waśko. Za nim znajdą się popularni parlamentarzyści: Adam Rogacki, Jan Dziedziczak i Andrzej Dera.Opolską listę kandydatów PiS do Sejmu otworzy prof. Jerzy Żyżyński. Drugi będzie obecny opolski poseł Sławomir Kłosowski i reszta parlamentarzystów z okręgu.

Reklama

W okręgu tarnowskim liderem jest prof. Włodzimierz Bernacki, politolog z UJ, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Tak wysoka pozycja Bernackiego na liście to efekt deklaracji o współpracy podpisanej przez PIS z ponad 20 organizacjami i partiami centroprawicowymi. Dopiero kolejne miejsca w okręgu tarnowskim zajmują posłowie Edward Czesak i "jedynka" w 2007 Barbara Marianowska.

W okręgu nowosądeckim "dwójką" jest Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Na dalsze pozycje zepchnął posłów Annę Paluch, Edwarda Siarkę i Barbarę Bartuś.

Prof. Józefina Hrynkiewicz, zawodowo związana z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego jest liderem w Rzeszowie. Kolejne miejsca na liście PiS w okręgu w Rzeszowie zajmują posłowie Stanisław Ożóg, Kazimierz Moskal, Andrzej Szlachta i aktualny senator Zdzisław Pupa.

Liderem listy siedleckiej ma być prof. Krystyna Pawłowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Za nią znajdą się obecni posłowie z regionu m.in. Krzysztof Tchórzewski i Arkadiusz Czartoryski.

Trzecie miejsce na liście lubelskiej ma zająć warszawski prawnik prof. Piotr Pogonowski, b. wykładowca KUL. Za nim będą posłowie: Małgorzata Sadurska, Gabriela Masłowska, Lech Sprawka, Jarosław Stawiarski i Jarosław Żaczek.W okręgu w Krośnie na drugim miejscu znalazł się wykładający na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytecie Rzeszowski politolog Waldemar Paruch. Drugi w okręgu chrzanowskim Krzysztof Szczerski - politolog z UJ.

Posłowie ustępują też miejsca na listach rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej i urzędnikom z kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W Warszawie "trójkę" otrzyma Małgorzata Gosiewska b. żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego. Trójka w okręgu podwarszawskim przypadnie Magdalenie Mercie - wdowie po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie. Z piątego miejsca będzie kandydował Jacek Sasin, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wdowiec po Aleksandrze Natalli-Świat Jacek Świat ma kandydować do Sejmu we Wrocławiu.

Były wiceminister rolnictwa i doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jan Krzysztof Ardanowski otwiera listę kandydatów PiS do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim.

Za Ardanowskim na toruńsko-włocławskiej liście znalazł się szef PiS w okręgu poseł Łukasz Zbonikowski (w 2007 był "jedynką"). Trzecie miejsce przypadło zasiadającemu drugą kadencję w Sejmie Zbigniewowi Girzyńskiemu. (w 2007 drugi na liście). Na szóste miejsce spadła posłanka Anna Sobecka (trzecia cztery lata temu).

Były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Andrzej Duda otwiera listę kandydatów tej partii do Sejmu w okręgu krakowskim. Kolejne miejsca zajmują posłowie PiS Andrzej Adamczyk i Ryszard Terlecki.W okręgu gdańskim natomiast "jedynką" PiS jest b. minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, następni kandydaci to: minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński.

Na olsztyńskiej liście do Sejmu władze krajowe partii umieściły Jakuba Oparę - b. pracownika Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był on jednym z najbliższych współpracowników prezydenta, czekających 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku na przylot polskiego samolotu.

Do Senatu z PiS kandydują wdowa po sen. Stanisławie Zającu, Alicja Zając w Krośnie, Zuzanna Kurtyka - wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce w Krakowie i w Kielcach Beata Gosiewska - wdowa po Przemysławie Gosiewskim.

Niektórzy posłowie muszą się pogodzić, że zajmą gorsze miejsce od młodych działaczy partii. Na trzecim miejscu w Sieradzu znalazł się szef partyjnej młodzieżówki Forum Młodych PiS i radny sejmiku województwa łódzkiego Marcin Mastalerek, a na czwartym posłanka związana z Radiem Maryja Krystyna Grabicka.

W okręgu elbląskim zaskoczeniem jest drugie miejsce młodej działaczki z rocznym stażem w partii - Joanny Kulczyk - która "zepchnęła" na trzecią pozycję obecnego posła Zbigniewa Babalskiego. Na piątym miejscu w Łodzi znalazła się młoda działaczka tej partii Sylwia Ługowska. Lider łódzkiego okręgu PiS poseł Jarosław Jagiełło znalazł się daleko za nią na 13. miejscu.Pierwszą kobietą na liście w Płocku ma być młoda szefowa biura prasowego PiS Ilona Klejnowska.

Dla kilku posłów zabrakło miejsca na tegorocznych listach PiS. Z powodu "niesubordynacji w klubie poselskim" z list wyborczych do Sejmu w okręgu olsztyńskim władze krajowe partii usunęły obecnego posła Jerzego Gosiewskiego. W świętokrzyskiem o reelekcję nie będzie ubiegał się poseł Waldemar Wrona.

W wielkopolsce szansy na ponowny start nie otrzymał obecny poseł Tomasz Górski. Na sejmowej liście opolskiego PiS nie ma obecnego posła tej partii, Jana Religi. Dostał propozycje kandydowania na senatora, nie przyjął jej.

Na liście PiS w Łodzi zabraknie obecnego posła Sławomira Woracha.

Oficjalna prezentacja liderów list i hasła odbędzie się w sobotę na konwencji we Wrocławiu. PiS ujawni wówczas również hasło wyborcze. Poprowadzi ją jedna z młodych kandydatek PiS do Sejmu Ilona Klejnowska.