XVIII Finał WOŚP rozpoczął się tuż po godzinie 9:00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Szef WOŚP Jurek Owsiak dotarł na miejsce hummerem. "Będziemy zbierać pieniądze, aby kupić sprzęt dla dzieci, aby pomóc szpitalom. Wiemy, że pogoda jest trudna, ale będziemy działać, bo na tym właśnie polega fenomen Orkiestry" - zapowiedział.

Pierwszy koncert zagrał na scenie przed Zamkiem legendarny blues-rockowy Dżem. Owsiak, po odtańczeniu jednego z utworów, odleciał do Warszawy "orkiestrolotem".

W stolicy Wielkopolski przez cały dzień organizowane będą koncerty, przeplatane licytacjami, na których można wygrać m. in. jedno z limitowanych złotych serduszek WOŚP. Wśród innych poznańskich darów na aukcji są m. in. kamień z kaplicy Dobrawy, żony Mieszka I, czy oryginalne krzesło z Zamku Wilhelma II, w którym mieści się Centrum Kultury Zamek. Przez cały dzień na dwóch scenach występować będą zespoły i artyści m.in. Audiofeels, Grażyna Łobaszewska, Snowman czy Alien Autopsy.

W Warszawie zaplanowano m.in. wielki koncert na Placu Defilad. W godz. 14:00 do 21:00 wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Ewelina Flinta, IRA. Po raz pierwszy do Finału przyłączają się Łazienki Królewskie w Warszawie - dziś wstęp do obiektów zabytkowych w Łazienkach jest bezpłatny, a zamiast bileterów pracują harcerze - wolontariusze Fundacji.

Jak co roku, WOŚP można wesprzeć, wrzucając pieniądze do jednej ze 120 tys. puszek wolontariuszy, wpłacając darowiznę kartą kredytową lub na konto fundacji, dzwoniąc na specjalną linię telefoniczną o numerze 0-704-407-401 (4,95 zł z VAT), licytując Złote Serduszka i Złote Karty Telefoniczne lub robiąc zakupy w sklepiku internetowym WOŚP, a także biorąc udział w licytacjach internetowych.

Aukcje na rzecz WOŚP trwają już od kilku tygodni, a potrwają do końca stycznia. Wylicytować na nich można m.in. samochód Mateusza Damięckiego, którym aktor przejechał 25 tys. km w czasie wyprawy na Syberię, rękawice bokserskie Tomasza Adamka i Dariusza Michalczewskiego, platynową płytę Dody, bombki od premiera Donalda Tuska i wiele innych atrakcji oraz przedmiotów podarowanych przez popularne osoby, organizacje czy całe miasta.