Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Biuro Kadr i Odznaczeń podjęło działania w celu przygotowania niezbędnej dokumentacji, na podstawie której Lech Kaczyński tak szybko, jak będzie to możliwe podejmie decyzję o nadaniu odznaczenia państwowego z inicjatywy własnej.

Już prawie 600 osób podpisało się pod apelem do prezydenta o pośmiertne odznaczenie Stańczaka. Na specjalnej stronie www.panieprezydencie.com czytamy m.in., że odznaczenie Piotra Stańczaka będzie sygnałem, który nie pozwoli Polsce i światu o nim zapomnieć.

Liczba osób podpisujących się pod apelem do Lecha Kaczyńskiego z godziny na godzinę wzrasta. Wśród osób, które chcą pośmiertnego odznaczenia Stańczaka są m.in.: b. dyrektor w UOP Piotr Niemczyk, posłowie Bogdan Lis, Konstanty Miodowicz, b. posłowie Jan Lityński, Władysław Frasyniuk, Longin Komołowski oraz europoseł Krzysztof Lisek.

W apelu do prezydenta, pod którym można się wciąż podpisywać, czytamy m.in.: "7 lutego mija rocznica śmierci Piotra Stańczaka, polskiego geologa zamordowanego przez terrorystów w Pakistanie. Został zamordowany w makabryczny sposób po ponad czterech miesiącach uwięzienia. Gdyby był żołnierzem, zostałby bohaterem Wojska Polskiego. Gdyby był misjonarzem, uznanoby go za męczennika. O Piotrze Stańczaku świat pomału zapomina".

Pracownik Geofizyki Kraków Piotr Stańczak został porwany 28 września 2008 r. między Islamabadem i Peszawarem. Porywacze żądali zwolnienia czterech swoich towarzyszy z pakistańskich więzień. W rękach porywaczy był cztery miesiące. Wobec niespełnienia żądań przez pakistańskie władze, 7 lutego 2009 r. talibowie ogłosili, że Polak został zabity. Premier Donald Tusk i szef MSZ Radosław Sikorski zapewniali, że polskie służby zrobiły wszystko, aby uwolnić polskiego geologa.