Dziennik.pl logo

Spłonął bezcenny zabytek polskiej kultury. Ministra kultury: Bolesna strata

Zniszczone w wyniku pożaru zabudowania Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Zniszczone w wyniku pożaru zabudowania Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku/PAP
Wielki pożar wybuchł nocą z soboty na niedzielę w Sanoku. Spłonął jeden z najcenniejszych zabytków sanockiego skansenu - zabytkowy, drewniany kościół z Bączala. "To bolesna strata dla całej polskiej kultury" - stwierdziła w niedzielę ministra kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska.

W nocy z soboty na niedzielę wybuchł pożar na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Ogień strawił drewniany kościół pw. św. Mikołaja z 1667 roku wraz z wyposażeniem. Uszkodzone zostały również dwa znajdujące się w pobliżu budynki.

Ministra kultury o smutnym dniu dla Polski i Podkarpacia

"To wyjątkowo smutny dzień dla Polski, a szczególnie dla Podkarpacia. Poza tragicznymi wieściami o wypadku autokaru z podkarpackimi turystami na Węgrzech kolejne złe informacje docierają z Sanoka, gdzie spłonął zabytkowy, (...) drewniany kościół z Bączala" - napisała na platformie X szefowa resortu kultury. Podkreśliła, że kościół ten był jednym z najcenniejszych zabytków sanockiego skansenu.

Cienkowska zwróciła uwagę, że drewniane zabytki są szczególnie bezbronne wobec ognia. "To bolesna strata dla całej polskiej kultury. Myślami jestem z pracownikami Muzeum Budownictwa Ludowego i wszystkimi, którzy przez lata dbali o ten wyjątkowy zabytek" - dodała. Ministra podziękowała strażakom za "heroiczną walkę" o ocalenie pozostałej części skansenu.

27 jednostek straży pożarnej gasiło pożar

Jak poinformował PAP oficer prasowy PSP w Sanoku st. kpt. Paweł Giba, zgłoszenie o pożarze strażacy otrzymali po godz. 1 w nocy. Na miejsce skierowano siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. W sumie zadysponowano 27 jednostek i prawie 140 strażaków. Giba tłumaczył, że po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce, pożarem objęty był już cały budynek drewnianego kościoła św. Mikołaja oraz zagrożone były budynki znajdujące się w bliskiej odległości - to jest około 10 drewnianych budynków znajdujących się w promieniu około 50 metrów.

Dodał, że w pierwszej kolejności strażacy zastosowali prądy gaśnicze w celu ochrony zagrożonych budynków, ponieważ kościół był już całkowicie objęty pożarem. Jak powiedział, ogień z kościoła objął dwa budynki - Chałupę z Niebocka i stodołę - które uległy uszkodzeniu. Pozostałe zagrożone budynki udało się uratować. Na porannej konferencji oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku, aspirant sztabowy Anna Oleniacz, powiedziała, że policjanci zabezpieczali miejsce zdarzenia do czasu zakończenia akcji gaśniczej.

Śledztwo ws. pożaru w skansenie w Sanoku

Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku Marcin Krowiak informował, że część wyposażenia Chałupy z Niebocka udało się uratować. W przypadku kościoła pw. św. Mikołaja nie udało się natomiast uratować znajdującego się w nim wyposażenia. - Dla nas jest to niepowetowana strata. Jeden z najstarszych kościołów nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce, nasza perła uległa dzisiejszej nocy całkowitemu zniszczeniu - powiedział. Podziękował straży pożarnej, policji oraz pracownikom skansenu za profesjonalizm, dzięki któremu udało się możliwie zminimalizować straty. "Postaramy się w porozumieniu z policją i strażą pożarną jak najszybciej przeprowadzić wszelkie sprawy, oględziny i zabezpieczenie pogorzelisk. Będziemy chcieli też jak najszybciej udostępnić Muzeum dla zwiedzających. Chcemy, żeby muzeum dalej żyło, żeby cieszyło zwiedzających tym, czym możemy jeszcze się pochwalić" - podkreślił Krowiak.

Kolejny pożar w skansenie w Sanoku

Dodał, że obmurowanie kościoła zostało zachowane, a drewniany krzyż znajdujący się w okolicy około sześciu do dziesięciu metrów nie został praktycznie dotknięty pożarem. Przypomniał, że skansen w Sanoku to blisko 180 obiektów architektury drewnianej. Jak dodał, w historii całego Muzeum jest do drugi pożar - pierwszy wybuchł w 1994 roku, w którym spłonęło 13 obiektów.

Spłonął kościół datowany na XVII wiek

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 r. Zgromadzono w nim niemal 200 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Każdego roku skansen odwiedza ok. 140 tys. osób. Wybudowanie znajdującego się w sanockim skansenie kościoła pw. św. Mikołaja datowane jest na 1667 roku. Do Muzeum przeniesiony został natomiast w latach 70. XX wieku.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Beata Zatońska
oprac. Beata Zatońska

Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki "Zmontowani". W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraSpłonął bezcenny zabytek polskiej kultury. Ministra kultury: Bolesna strata »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj