Dziennik Gazeta Prawana logo

Zmarł generał SB. Nikt go już nie ukarze

26 sierpnia 2008, 15:37
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Śpieszmy się karać SB-eków, tak szybko odchodzą. Kilka dni temu zmarł generał Bogusław Stachura, szef SB w latach 70. To on kierował akcją tłumienia protestów w Radomiu, podczas której stosowano słynne ścieżki zdrowia. Był też oskarżony o zacieranie śladów w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa. W wolnej Polsce nie udało go się skazać za te czyny.

"Bogusław Stachura w latach 70. szef SB, w stanie wojennym wiceminister spraw wewnętrznych. Zmarł w wieku 81 lat" - takie nekrologi przyniosła dzisiejsza prasa. Jego zgon oznacza, że w najbliższym czasie pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oraz sądy będą umarzać postępowania, które przeciwko niemu prowadziły.

Stachura był sekretarzem PZPR w Kielcach. W milicji dosłużył się stopnia generała dywizji i od 1969 roku do 1983 roku szefował SB. Był też podsekretarzem stanu w MSW - gdy resortem kierował generał Czesław Kiszczak.

Stachura osobiście kierował operacją Lato '76, którą SB podjęła wobec robotniczych protestów w Radomiu i Ursusie, gdzie siły milicyjne brutalnie stłumiły społeczne akcje. Do historii przeszły osławione ścieżki zdrowia, czyli szpalery milicjantów okładających pałkami zatrzymanych uczestników protestów.

W maju 1977 roku w bramie kamienicy przy ulicy Szewskiej w Krakowie znaleziono ciało studenta Stanisława Pyjasa, który współpracował z opozycyjnym Komitetem Obrony Robotników. W czasach PRL prokuratura umorzyła tę sprawę, twierdząc, że Pyjas po prostu spadł ze schodów.

Po upadku komunizmu Stachura był oskarżony o utrudnianie śledztwa w sprawie zabójstwa Pyjasa. Jednak w 2005 roku warszawski sąd zawiesił postępowanie wobec niego - z powodu stanu zdrowia generała.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj