Człowiek, jak pokazują badania amerykańskich naukowców, tak naprawdę może zaprzyjaźnić się tylko z trzema osobami. Jednak każdy ma również wielu znajomych - średnio w komórce mamy zapisanych około 200 numerów. Są jednak i tacy, którzy biją rekordy popularności.

Reklama

Portal o rynku internetu - Internetstandard.pl - przygotował ranking 10 najpopularniejszych kont na portalu społecznościowym Nasza-klasa.pl. Na pierwszym miejscu z liczbą 1,2 miliona przyjaciół bezapelacyjnie znalazł się Jan Paweł II. Codziennie przybywa mu tysiąc nowych znajomych.

Tuż za nim uplasował się czeski bohater Jożin z Bażin. W momencie, kiedy Jożin zdobywał popularność w Polsce, dziennie zapraszało go trzy tysiące osób. Teraz jego popularność spada, ale zdążył zebrać już ponad 400 tysięcy przyjaciół. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazł się również konkurencyjny profil Jożina z Bażin o tej samej nazwie - w rankingu zajmuje miejsce szóste.

Prawie 200 tysięcy przyjaciół ma bohater kreskówki "Włatcy móch" - Czesio, figurujący jako "Czesio Czesław". Triumfuje nawet nad polskim kierowcą rajdowym Robertem Kubicą. W profilach obu tych postaci użytkownicy zgromadzili bardzo dużo zdjęć i filmów, tworząc swego rodzaju fankluby. W rankingu zabrakło m.in. superskoczka Adama Małysza.

Zdaniem psychologów ranking nie najlepiej świadczy o polskich autorytetach. "Dobrze, że jest Jan Paweł II, bo jest to realna postać, którą warto naśladować. Jednak większość najpopularniejszych <przyjaciół> to postaci fikcyjne" - mówi psycholog społeczny prof. Zbigniew Nęcki. "Jest to krytyka rzeczywistości. To oznacza, że młodzi ludzie nie znaleźli realnych postaci zasługujących na miano autorytetu" - dodaje.

Użytkownicy portalu bardzo chętnie dodają do swoich znajomych postaci tylko w wymiarze symbolicznym. Trzecie i czwarte miejsce w rankingu zajmuje Podkowa na szczęście i Odrobina szczęścia w 2009 roku.

Piątka to konto o wymownej nazwie Piwosze z całej Polski - zrzesza ludzi lubiących chmielowy napój w każdej postaci. Jak mówią eksperci, plusem tego konta jest tzw. zaplecze społeczne. Zapisując się do niego, internauci mają dostęp do profili tysięcy innych użytkowników. Dziesiątkę zmykają profile Gadu-Gadu i Cała Polska z informacjami o kraju.