Śląscy inspektorzy wypożyczą śmigłowiec na koszt wojewody z Aeroklubu Częstochowskiego. Z pokładu będą robione zdjęcia dachów przez profesjonalnego fotografa. Godzina lotu kosztuje nawet 2 tys. zł, ale urząd wojewódzki pieniędzy nie pożałuje. "Robimy to, żeby uniknąć takiej tragedii jak MTK, o której na Śląsku nik nie zapomniał. Warto wydać pieniądze" - mówi DZIENNIKOWI rzeczniczka wojewody śląskiego Marta Malik. Inspektorzy nadzoru budowlanego mogą nieodpowiedzialnych właścicielei ukarać mandatem w wysokości kilkuset złotych, ale bardziej dotkliwy jest nakaz zamknięcia obiektu, jeśli unspektor uzna, że zalegający na dachu śnieg zagraża konstrukcji i bezpieczeństwu przebywających wewnątrz hali ludzi.

Reklama

W ostatnich dniach dachy wielkopowierzchniowych sklepów przyjęły ogromne ilości ciężkiego śniegu. Mróz w nocy, a w dzień kilka stopni powyżej zera - to spowodowało, że dodatkowo nabrał on wody, a kolejne warstwy padające codziennie dodatkowo obciążyły konstrukcje dachów. W największym centrum handlowym w Polsce - katowickiej Silesia City Center grubość śnieżnej pokrywy na dachu sprawdzana jest codziennie. "Na razie nie przekroczyliśmy jednej trzeciej dopuszczalnej normy" - mówi DZIENNIKOWI rzecznik Silesii Marek Thorz. Podobnie wygląda sytuacja w warszawskich galeriach handlowych.

Jednak długoterminowe prognozy przewidują w ciągu najbliższych szesnastu dni utrzymanie się opadów śniegu, dlatego odśnieżanie dachów prędzej czy później stanie się koniecznością. A koszty są niebagatelne. Rozmowy z firmami zajmującymi się profesjonalnie odśnieżaniem zaczynają się od 5 zł za metr kw. dachu. Dla centrów handlowych wielkości warszawskiej Galerii Mokotów to wydatek przekraczający sto tysięcy złotych.

cis