Deweloperzy nie tylko pozwalają rezerwować konkretne lokalizacje, wybierać blok czy piętro. Aby przyciągnąć do siebie klientów, oferują dodatkowe wyposażenie, promocyjne dodatki, a nawet nagrody podczas dni otwartych. Jednym słowem – robią wszystko, by kolejne mieszkanie zostało sprzedane.

Reklama

Żaden deweloper otwarcie nie przyzna się, że pozwala swoim nabywcom wywalczyć obniżenie rynkowej ceny. Jednak statystyki pokazują, że rzeczywista kwota zakupu mieszkań różni się od ofertowej o około 10 - 20 proc.

To ile uda się zyskać zależy od klienta. Zanim zasiądziemy do negocjacji z deweloperem warto się przygotować. Oto osiem rad jak skutecznie negocjować:

1. Dowiedz się jak najwięcej o sytuacji w najbliższej okolicy. Jaka jest średnia cena metra (cena oferowana i po negocjacacjach), jak zmieniała się w ostatnich miesiącach, czy i o lie spadała. Poznaj też ofertę konkurecji. Informacje takie można znaleźć m.in na portalach z ogłoszeniami np. Oferty.net czy Szybko.pl

2. Przyjrzyj się deweloperowi. Ile mieszkań ma jeszcze do sprzedania, ile rozpoczętych inwestycji, o ile już opuszczał ceny? Popytaj o niego na forach internetowych i wśród znajomych.

3. Podszlifuj swoje zdolności negocjacyjne. Nie każdy ma takie predyspozycje, ale każdy może się przygotować. Przed rozmowami warto sobie odpowiedzieć na takie pytania jak: jaka cena jest dla nas atrakcyjna, ile czasu zamierzamy poświęcić na rozmowy, kto podejmie się negocjacji - my sami, współmałżonek, a może stworzymy zespół.

4. Poczytaj o tym jak negocjować. W literaturze znajdziemy odpowiedzi na pytania: jak wybrać właściwą strategię negocjacyjną, a także w jaki sposób obronić się przed manipulacją i trikami negocjacyjnymi stosowanymi przez sprzedawców, nie dać się złapać na fałszywe „okazje".

5. Wypocznij. Nie wolno przystępować do rozmów pędząc na nie prosto z pracy. Powinno się być wypoczętym, zrelaksowanym i skupionym na założonym celu.

6. Nie pokazuj jak bardzo ci zależy na mieszkaniu. Dobre wrażenie zrobimy wtedy, gdy druga strona będzie myślała, że nie zależy nam na podpisaniu umowy, że rozpatrujemy oferty innych deweloperów.

7. Zacznij od najważniejszego: zbicia ceny całego mieszkania. Potem zawalcz o dodatkowe korzyści: bezpłatny parking, taras czy mieszkania wykończone przez samego dewelopera.

8. Nie przesadzaj. Deweloper może dorzucić bezpłatny parking, czy miejsce w garażu, ale nigdy nie obniży ceny do poziomu niespotykanego www okolicy.