Konkurs miał wyłonić najbardziej efektywny i najtańszy w realizacji pomysł na walkę z globalnym ociepleniem. Wynalazek nazwany od protokołu z Kyoto "pudełkiem Kyoto" został zaprojektowany z myślą o krajach, w których gotuje się na drewnie. Nowy sposób gotowania zapobiegłby intensywnej emisji gazów cieplarnianych, która ma miejsce przy spalaniu drewna, a także uratowałby tysiące drzew przed wycinką.

Reklama

Kierownik zwycięskiego projektu Jon Boehmer ma teraz wprowadzić swój wynalazek do użytku w 10 krajach, m.in. RPA, Indiach i Indonezji. Z osiągniętych w ten sposób oszczędności w oszczędności gazów cieplarnianych mają powstać specjalne kredyty emisji cieplarnianej, które miałyby być następnie udzielane dbającym o środowisko naturalne krajom rozwijającym się. Sama kuchenka jest zatem początkiem większego, bardziej złożonego procesu.

W gronie finalistów znalazły się także inne ciekawe wynalazki, w tym dodatek żywieniowy dla bydła ograniczający wydzielany przez nie metan, specjalny system klimatyzacji budynków wykorzystujący puste dachówki, powłoka na koła ciężarówek ograniczająca spalanie paliwa oraz ogromna przemysłowa mikrofala produkująca węgiel drzewny.

Konkurs FT Climate Change Challenge z nagrodą główną w wysokości 75 tys. dolarów zorganizowały redakcja "Financial Times”, Hewlett-Packard i organizacja charytatywna Forum for the Future.