Dotąd funkcjonariusze ich nie otrzymali. Czemu? W efekcie kryzysu przeciąga się przetarg na kupno brakujących jeszcze zimowych kurtek i spodni. Komenda Główna jednak uspokaja: wkrótce policjanci otrzymają nowe, granatowe, mundury.

Reklama

>>>Polska policja będzie znowu granatowa

O absurdalnej sytuacji opowiedział nam jeden z wysokich rangą oficerów, zajmujących się logistyką w szkole policji: "Napiszcie, co się dzieje z mundurami. Obawiam się, że pojawi się u mnie kontrola i okaże się, że jestem winny zmarnowania milionów publicznych pieniędzy".

>>>Policjanci nie dostaną mundurów

Dokładnie taka sama sytuacja jest w czterech pozostałych szkołach. Przed kilkoma miesiącami zaczęły do nich trafiać komplety nowych mundurów: w sumie około 30 tysięcy. W magazynach miały leżeć tylko krótką chwilę, bo w nich mieli opuszczać mury szkół młodzi policjanci. Tymczasem mundury zalegają w nich po dzień dzisiejszy.

"Nie mamy po prostu warunków do przechowywania takiej ilości ubrań. To Szkoła Policji, a nie firma magazynowa. Nie jestem pewny, czy nie ma tam moli i myszy" - tłumaczy nasz rozmówca.

Dlaczego jednak młodzi policjanci dotąd nie otrzymali nowych mundurów? W informacji przesłanej nam przez rzecznika komendanta głównego policji Mariusza Sokołowskiego wśród powodów jest podawany brak ministerialnego rozporządzenia o nowych mundurach. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodziło jednak o co innego.

"W grudniu zaczęły się drastyczne cięcia policyjnego budżetu. Na polecenie wicepremiera Grzegorza Schetyny obcięto 1 mld 400 milionów złotych. Musieliśmy zrezygnować z wielu planowanych zakupów" - tłumaczy doświadczony policyjny logistyk. Ofiarą cięć padły również pieniądze na dokupienie pozostałych części umundurowania: zimowa kurtka i spodnie. Kierownictwo policji zdecydowało, że nie ma sensu wydawać mundurów skoro nie są kompletne.

"30 tysięcy kompletów nowego umundurowania jeszcze w tym roku trafi do policjantów pionów prewencji i ruchu drogowego. Wkrótce dokupimy do nich około 2000 - 3000 sztuk spodni i kurtek. W 2010 roku dokupimy brakującą resztę" - informuje Mariusz Sokołowski. Jednak wielu naszych rozmówców wątpi, by słowa rzecznika się ziściły. Oparte one są na wątłej obietnicy, że w przyszłym roku zacznie na nowo funkcjonować ustawa o modernizacji policji.

"Pieniądze na mundury były zagwarantowane w tej ustawie. Ministerstwo ją zawiesiło. Nikt nie potrafi powiedzieć, czy w budżecie państwa w przyszłym roku znajdą się na nie pieniądze" - mówi wysoki rangą oficer.

W najgorszym razie kupione za kilkadziesiąt milionów złotych nowoczesne mundury zostaną zjedzone przez mole w magazynach. Jeśli faktycznie trafią na ulice, będziemy musieli się przyzwyczaić różnorakich barw noszonych przez policjantów. "Będziemy wyglądać jak somalijscy piraci. Jeden z patrolu będzie granatowy, drugi niebieski. Dodatkowo ten granatowy będzie nosił kurtkę starego wzoru. Byle nie mieli za dużo łat po wygryzionych dziurach" - komentuje ze śmiechem policjant.