Piszący dziś maturę z wiedzy o społeczeństwie nie pytają, po co wkuwali konkretne artykuły ustaw. Musieli i już. Ale starsi Polacy mają wątpliwości, czy tak szczegółowa znajomość prawa ma sens. Padają też pytanie o zasadność wkuwania formułek dotyczących np. "ruchliwości społecznej".
Osoby, które choćby z ciekawości zajrzą do ubiegłorocznych testów z WOS-u, mogą być zdziwione. Tak jak znana podróżniczka Beata Pawlikowska, która na swym blogu internetowym opisywała
niektóre zadania.
"Nie rozumiem dlaczego wymaga się od dziewiętnastoletniego Polaka, żeby wiedział jakie są rodzaje <ruchliwości społecznej>, tak jak w tym zadaniu:
"
W ubiegłym roku poproszono też maturzystów, by wskazali dobry numer zacytowanego artykułu z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
p
Chęć zdawania egzaminu z wiedzy o społeczeństwie zadeklarowało prawie 130 tys. abiturientów, czyli 28 proc. przystępujących w tym roku do matury. WOS - tuż po geografii - jest od lat najczęściej wybieranym przedmiotem egzaminacyjnym.
Egzamin można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. , 33 proc. - poziom rozszerzony.
Środa to także dzień zdawania matur z języka włoskiego. Do egzaminu przystąpiło 699 maturzystów, z tego 500 na poziomie podstawowym.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl