Duchowni podejrzewają, że za falą przemocy stoi gang. Jak poinformowała w piątkowym komunikacie kuria diecezji płockiej, niewykluczone, że sprawcami przestępstw jest "zorganizowana grupa osób".

Reklama

Kuria diecezji płockiej podała też, że do kradzieży doszło w ostatnich tygodniach na plebaniach w Rogotwórsku koło Drobina oraz w Syberii i Lubowidzu pod Żurominem. W Lubowidzu w trakcie napadu rabunkowego sprawcy dotkliwie pobili proboszcza. W dwóch pozostałych przypadkach kradzieży dokonano pod nieobecność księży.

W związku z tymi zdarzeniami biskup płocki Piotr Libera wystosował list do komendanta wojewódzkiego mazowieckiej policji Ryszarda Skotnickiego z prośbą - jak poinformowała kuria - "o pomoc w tej niepokojącej sprawie oraz większą czujność policjantów wokół obiektów kościelnych".

"Jeżeli pojawia się nowe zagrożenie, zawsze reagujemy. Tak będzie również w tym przypadku" - zapowiedział rzecznik mazowieckiej policji Tadeusz Kaczmarek. Dodał, że sprawcy skradli z trzech plebanii pieniądze i w jednym przypadku, włamując się w nocy, sterroryzowali księdza.

Powołując się na dobro prowadzonych czynności, Kaczmarek odmówił podania innych szczegółów dotyczących kradzieży z plebanii. Przyznał zarazem, że w sprawie prowadzone są działania, które nie ograniczają się tylko do jednego powiatu.

Podczas ostatniej konferencji księży dziekanów kuria diecezji płockiej skierowała do duchownych apel o zwiększenie czujności i zwrócenie większej uwagi "na sprawy związane z bezpieczeństwem na plebaniach i w kościołach". Dziekani z podobną prośbą mają zwrócić się do wiernych, aby informowali księży "o wszelkich niepokojących sygnałach czy obecności niepowołanych osób w sąsiedztwie budynków kościelnych".