Do Smoleńska udadzą się w niedzielę rodziny ok. 50 ofiar katastrofy. Zobaczą tam wrak Tu-154M, na lotnisku Siewiernyj, złożą kwiaty oraz wezmą udział w nabożeństwie ekumenicznym. Towarzyszyć im będzie żona prezydenta Anna Komorowska.

Reklama

Pozostałe rodziny będą wspominać swoich bliskich w kraju. Parlamentarzyści PiS spotkają się w sobotę w Krakowie; w nowohuckim kościele Arka Pana odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar, a po niej działacze PiS spotkają się na Wawelu, gdzie pochowana jest prezydencka para. W niedzielę rano Jarosław Kaczyński wraz z politykami PiS weźmie udział w mszy w warszawskim kościele seminaryjnym, później złoży wieńce pod Pałacem Prezydenckim i uda się na Cmentarz Powązkowski.

Na warszawskim Bemowie w niedzielę odsłonięta zostanie tablica ku czci ofiar smoleńskiej katastrofy. Odsłonięcie, w którym udział ma wziąć m.in. wdowa po sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Jolanta Przewoźnik, poprzedzi msza o godz. 18, w kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Pamiątkowa tablica zostanie także odsłonięta w niedzielę w Płocku, w kościele św. Stanisława Kostki. Fundatorem tablicy jest samorząd powiatu płockiego i Związek Żołnierzy Armii Krajowej "Mazowsze" w Płocku.

Tablica pamięci jednej z ofiar katastrofy - Izabeli Jarugi-Nowackiej zawiśnie z kolei przed wejściem głównym do budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na środę o godz. 13.

Większość niedzielnych uroczystości ku czci ofiar to msze św. W Katowicach msza odprawiona będzie o godz. 18.30 w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Potem jej uczestnicy przejdą pod pomnik Katyński, gdzie m.in. będą zbierać podpisy pod apelem Stowarzyszenia Katyń 2010 o powołanie międzynarodowej komisji dla wyjaśnienia okoliczności katastrofy.

Reklama

W Bielsku-Białej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona zostanie msza w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy. Po nabożeństwie w miejscu, w którym stała rozbita we wrześniu tablica upamiętniająca mord w Katyniu i katastrofę, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Msza święta w intencji ofiar odprawiona zostanie także w żywieckiej konkatedrze.

Wiele sobotnio-niedzielnych uroczystości organizują Kluby "Gazety Polskiej" oraz działacze PiS.

Msza w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz wszystkich ofiar katastrofy odbędzie się m.in. w niedzielę, o godz. 19 w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Po nabożeństwie środowisko "Gazety Polskiej" organizuje Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki.Liderzy PiS spodziewani są w niedzielę m.in. w Kołakach Kościelnych (Podlaskie), gdzie zostanie otwarta izba pamięci Przemysława Gosiewskiego. To inicjatywa rodziców polityka. Izba mieści się w ich domu.

W niedzielę, w sopockim kościele pw. św. Bernarda, który był niegdyś kościołem parafialnym Marii i Lecha Kaczyńskich, odbędzie się msza, a następnie działacze PiS chcą przejść pod dom przy ul. Armii Krajowej, w którym niegdyś mieszkał prezydent z żoną i zapalić znicze.

Także w Lubuskiem działacze PiS będą w tym dniu wspominać ofiary katastrofy podczas mszy św. w ich intencji. Tak będzie m.in.: w Nowej Soli, Gorzowie i Zielonej Górze.

W Olsztynie działacze i sympatycy PiS w sobotę przed południem złożą kwiaty przy pamiątkowym kamieniu i Dębach Pamięci, posadzonych w hołdzie ofiarom katastrofy, w parku im. Kusocińskiego.

W Lublinie PiS przyłącza się do obchodów organizowanych przez klub "Gazety Polskiej". W niedzielę przed południem w kościele oo. Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu odprawiona zostanie msza, a po niej marsz na pobliski Plac Litewski, gdzie zapalone zostaną znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

W Poznaniu uroczystości związane z upamiętnieniem katastrofy odbędą się pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.

W Bydgoszczy miejscowy Klub "Gazety Polskiej" organizuje w niedzielę, o godz. 17 manifestację dla upamiętnienia tragedii smoleńskiej. Na Starym Rynku uczestnicy manifestacji mają ułożyć krzyż z kwiatów, zapalić znicze i "domagać się prawdy". Kluby "Gazety Polskiej" zapowiadają, że podczas organizowanych przez nie niedzielnych uroczystości odczytywana zostanie "Petycja do Kongresu USA w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem", pod którą będą zbierać podpisy.