Kardynał nominat przypomniał, że krzyż powstał na pamiątkę mszy świętej, którą w 1979 roku Jan Paweł II odprawił na ówczesnym Placu Zwycięstwa.

Reklama

"Ten krzyż na pl. Piłsudskiego, w środku Europy, dużego miasta jest znakiem, że Europa powinna być chrześcijańska" - powiedział kardynał nominat.

Poprosił, żeby nie łączyć papieskiego krzyża z głośną sprawą krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego.

"Kiedy spotykamy się pod tym krzyżem (papieskim) przy różnych okazjach, żeby dziękować Bogu za odzyskaną wolność, nie możemy zapominać, że wolność nie jest celem samym w sobie, ale że wolność ta musi być wypełniona miłością zarówno w zakresie jednostkowym, jak i narodowym" - podkreślił abp Nycz.

Sekretarz Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik zwrócił uwagę, że kiedy przez ostatnie miesiące toczyła się debata na temat obecności krzyża przed Pałacem Prezydenckim, "nikt nie wspomniał o pięknym krzyżu na pl. Piłsudskiego".

Album "Krzyż. Pomnik na pl. Zwycięstwa Jana Pawła II w Warszawie" został wydany przez Oficynę Wydawniczą "Kwadrat" w Krakowie. Autorka publikacji, prezes Fundacji Towarzystwa Przyjaciół Jana Pawła II Ewa Bednarkiewicz powiedziała podczas promocji, że starała się "nie pominąć niczego, co przez 30 lat działo się na pl. Piłsudskiego".Album zawiera zdjęcia, homilie Jana Pawła II, wspomnienia, notatki prasowe, wywiady i teksty dokumentujące wydarzenia historyczne, w wyniku których pomnik-krzyż stanął na pl. Piłsudskiego. Można w nim znaleźć też archiwalne zdjęcia upamiętniające spotkanie warszawiaków z papieżem w 1979 roku, prace nad budową ołtarza, późniejsze akacje układania krzyża z kwiatów, pogrzeb prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, wizyty Jana Pawła II w Warszawie, a także msze św. sprawowane na pl. Piłsudskiego już po śmierci Jana Pawła II. Znajdują się w nim też ilustracje dokumentujące modlitwy na placu po katastrofie smoleńskiej oraz mszę św. beatyfikacyjną ks. Jerzego Popiełuszki.

W albumie są też wspomnienia pamiętnej mszy św. z papieżem, fragmenty przemówień i homilii Jana Pawła II, homilie papieża Benedykta XVI, kard. Stanisława Dziwisza i legata papieskiego kard. Angelo Sodano - wszystkie wygłoszone na pl. Piłsudskiego.

Reklama