W bieżącym roku na Mazowszu odnotowano wzrost liczby niektórych rodzajów przestępstw popełnianych przez nieletnich, m.in. rozbojów - poinformowała w środę mazowiecka policja. Według danych zaprezentowanych podczas konferencji poświęconej zapobieganiu przestępczości nieletnich, od stycznia do listopada 2010 roku na terenie Mazowsza popełnili oni blisko trzy tys. czynów karalnych. Policjanci odnotowali prawie 2,2 tys. takich sprawców.
Jak powiedział zastępca wojewódzkiego komendanta policji Rafał Batkowski, największy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano w przypadku rozbojów; według statystyk w 2010 roku mazowiecka policja odnotowała 621 takich przestępstw wśród nieletnich, gdy tymczasem w zeszłym roku było ich 317. W innych kategoriach przestępstw nie zanotowano takiego wzrostu. W bieżącym roku policjanci zanotowali 158 bójek i pobić wśród nieletnich, zaś rok temu było ich 172.
"Wzrost w statystykach może wynikać z dobrej pracy policji, bo więcej funkcjonariuszy skierowaliśmy w tym roku do wykrywania zdarzeń niebezpiecznych w szkołach i w środowisku ludzi młodych. Oczekujemy więc, że dzięki ich pracy będziemy więcej wiedzieli o zdarzeniach niebezpiecznych" - powiedział Batkowski.
Zastępca komendanta zaznaczył, że w odniesieniu do przestępstw popełnianych w ostatnich dwóch latach przez nieletnich "sprawców jest mniej więcej tyle samo, policja notuje natomiast więcej czynów karalnych". "Szybciej i lepiej ujawniamy zagrożenia, dlatego możemy mówić o pewnym wzroście statystyki" - zaznaczył.
Dodał, że na przykład w przypadku przestępstw związanych z narkotykami i środkami odurzającymi, im więcej ujawnionych tego typu przestępstw, tym mniej narkotyków i ich dilerów w środowisku osób młodych.
Mazowiecki kurator oświaty Karol Semik powiedział, że szkoły w zdecydowanej większości bardzo dobrze współpracują z policją. Dodał, że wiele zależy również od oferty przedstawianej młodym ludziom, a dotyczącej aktywności pozalekcyjnej.
Zdaniem kuratora problem przestępczości nieletnich na Mazowszu dotyczy przede wszystkim Warszawy. "Uczeń w warunkach dużego miasta jest bardziej anonimowy, w mniejszych środowiskach wspomaganie środowiska w celu wychowania młodego człowieka jest znacznie silniejsze" - ocenił Semik.
Konferencja, zorganizowana w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, odbyła się w ramach działań rządowego programu "Razem bezpieczniej". Program realizowany od 2008 r. ma łączyć działania policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele policji, kuratorium oświaty oraz wojewody mazowieckiego.