Na listę leków refundowanych zostały wpisane m.in. pompy insulinowe i ich osprzęt dla osób do 26 roku życia. Do tej pory NFZ finansował zakup pomp tylko w przypadku chorych do 18 roku życia.

Reklama

Na liście refundacyjnej znalazły się również opatrunki stosowane przy przewlekłych schorzeniach skórnych, m.in. źle gojących się owrzodzeniach i tzw. stopie cukrzycowej. Na liście umieszczono 52 nowe opatrunki z odpłatnością 50 proc.

W wykazach leków refundowanych został umieszczony również lek stosowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Dotychczas był on dostępny w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego. Dodano też kolejny krótko działający analog insulinowy.

MZ informowało w październiku, że zmiany na liście były możliwe dzięki oszczędnościom powstałym dzięki korzystnym negocjacjom z koncernami farmaceutycznymi.

Z listy refundacyjnej usunięto 43 produkty lecznicze, dokonano 23 obniżek ceny oraz 43 podwyżek. MZ podkreśla, że zmiany na liście oraz wprowadzenie nowych produktów generycznych pozytywnie wpływają na kształtowanie wysokości limitów. W sumie dokonano zmian limitów dla 1198 produktów leczniczych.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz powiedział w czwartek w rozmowie z PAP, że lista refundacyjna została opublikowana w Dzienniku Ustaw w środę bardzo późno, "na kilka godzin przed północą". Podkreślił, że aptekarze nie mieli dość czasu, aby sprawdzić, czy dane wprowadzone wcześniej do systemów komputerowych aptek są zgodne z publikacją w Dzienniku Ustaw. "Niektóre apteki dane weryfikują dopiero w czwartek" - powiedział. Poinformował, że Naczelna Izba Aptekarska w tej sprawie zamierza wysłać list do minister zdrowia Ewy Kopacz.

Lista leków refundowanych miała początkowo wejść w życie 16 grudnia. Ministerstwo Zdrowia jednak przesunęło ten termin na 30 grudnia w związku z zastrzeżeniami Europejskiej Agencji Leków (EMEA) dotyczącymi bezpieczeństwa stosowania długo działających analogów insulinowych. Resort poinformował w poniedziałek, że EMEA nie podjęła jeszcze żadnej decyzji ws. tych leków. Tym MZ argumentuje niewpisanie długo działających analogów insulinowych na listę refundacyjną.Długo działające analogi mają za to być bezpłatne dzięki wpisaniu ich w program terapeutyczny, do którego pacjenci będą kwalifikowani przez lekarzy diabetologów. Projekt ma być gotowy do końca roku i zacząć funkcjonować w pierwszym kwartale 2011 r. - zapowiada MZ.

Insuliny długo działające podaje się najczęściej przed snem, ich działanie jest przedłużone nawet do kilkunastu godzin po przebudzeniu. Dzięki nim chory nie ma problemów z utrzymaniem właściwego poziomu cukru w nocy. Na liście leków refundowanych znajdują się jedynie krótko działające analogi insulinowe. Te z kolei, po wstrzyknięciu wchłaniają się do krwi po kilku minutach, a po 3-5 godzinach przestają działać. Dzięki temu chory może przyjmować je bezpośrednio przed jedzeniem, w czasie posiłku albo po nim. Chorzy na cukrzycę podkreślają, że stosowanie analogów ułatwia im życie, gdyż mogą w bardziej elastyczny sposób przyjmować insulinę a także być w dużo mniejszym stopniu narażeni na niedocukrzenie.

Cukrzyca jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolizmu cukru - glukozy. Występuje w kilku podstawowych typach, ale zawsze objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi - bardzo niebezpiecznym dla nerek, układu krążenia i siatkówki oka. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu II, na którą zapada się w wieku dojrzałym.

Z kolei choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), nazywana też zaburzeniami maniakalno-depresyjnymi, na którą lek w tym roku został wpisany na listę refundacyjną, to choroba psychiczna charakteryzująca się cyklicznymi, naprzemiennymi epizodami depresji i manii (czyli nadmiernego pobudzenia) oraz stanu pozornego zdrowia psychicznego. U około 60 proc. pacjentów pierwsze objawy choroby pojawiają się przed 21 rokiem życia, wiadomo, że około 50 proc. pacjentów ma krewnych z podobnymi problemami tak więc czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w rozwoju ChAD.