Funkcjonariusze żalą się na półbuty na sezon letni. Są ciężkie i funkcjonariuszom odparzają się w nich stopy. Mówią o nich „buty z gumy” lub „buty z ceraty”, choć faktycznie wykonane są z licowej skóry bydlęcej. Co gorsza przekazane do nich skarpetki są wykonane z naturalnych włókien, a dodatkowo w rozmiarach dziecięcych. Wielu funkcjonariuszy w ogóle ich nie odebrało.

Reklama

– Faktycznie przeważają opinie, że półbuty są niewygodne i funkcjonariuszom odparzają się w nich nogi, pomimo że mamy jeszcze niską temperaturę. Można przypuszczać, że w okresie letnim dopiero pojawią się prawdziwe problemy – mówi Piotr Malon, przewodniczący zarządu Dolnośląskiego NSZZ Policjantów.

Przetarg na buty przeprowadzono na przełomie 2009 i 2010 r. Dostawcę wyłoniono na podstawie aukcji elektronicznej, w której decydującym kryterium była cena. W ten sposób Komenda Główna Policji zakupiła 30 tys. par półbutów. Z kolei 33 tys. par skarpet letnich i 33 tys. par skarpet zimowych zakupiono w 2009 r. także po przetargu. Specyfikacja techniczna, na podstawie której dokonano zakupu półbutów i skarpet została opracowana przez Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex.