Na konferencji prasowej TVP1 szefowa programu Iwona Shymalla zapowiedziała kolejną edycję ”Wielkiego testu z historii”. – "Uważam to za kradzież intelektualną" – mówi Presserwisowi Anita Gargas, pomysłodawczyni cyklu.

Reklama

Test odbędzie się 21 lutego w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jedynka pokaże go o 20.25.

Pierwszy ”Wielki test z historii” odbył się w listopadzie 2008. Problemy pojawiły się przy drugiej edycji. Zorganizowano ją już po tym, jak z Jedynki zwolniono kierującą redakcją publicystyki Anitę Gargas – pomysłodawczynię ”Wielkiego testu z historii”. Dziennikarka domagała się wtedy przeprosin za bezprawne wykorzystanie formatu, scenariusza i tytułu programu oraz 10 tys. zł zadośćuczynienia. TVP wyjaśniała wtedy, że pomysł Anity Gargas powstał ”w wyniku realizacji jej obowiązków służbowych jako pracownika TVP”. W grudniu 2009 roku, Gargas wróciła do pracy w Jedynce (jako zastępca dyrektora ds. publicystyki) i sprawa ucichła.

W lutym ub.r. zarząd TVP zdecydował jednak o zwolnieniu Anity Gargas i w czerwcu ub.r. rozstała się ona z Jedynką. "Sprawa ”Wielkiego testu z historii” jest uregulowana. W tyłówce programu będzie nazwisko Anity Gargas" – powiedziała wczoraj ”Presserwisowi” Iwona Schymalla. " To tak, jakby ktoś domagał się tantiem za pomysł rzucony na kolegium" – porównuje Schymalla.

Innego zdania jest Anita Gargas. –"Telewizja wciąż nie uregulowała kwestii praw autorskich do ”Testów” i narusza je, nie uzgadniając ze mną merytorycznych i finansowych aspektów kolejnej edycji" – mówi Anita Gargas. Wspólnie z prawnikiem zdecyduje, jakie kroki podjąć w tej sprawie.