W założeniu debata z udziałem władz TVP i Polskiego Radia, senatorów i medioznawców, przedstawicieli związków zawodowych miała dotyczyć zarówno przyszłości regionalnych spółek radiofonii publicznej, jak i oddziałów TVP, ale skupiła się jedynie na telewizji.
P.o. prezes TVP Bogusław Piwowar zapewniał, że prowadzone są obecnie "działania, które mają doprowadzić do tego, aby programy emitowane przez oddziały regionalne były bardziej atrakcyjne i by oddziały regionalne odbudowywały swoją pozycję".
Władze TVP zaprezentowały plan, zgodnie z którym m.in. ma być utworzony centralny katalog zasobów OTV, zaprojektowana ich sformatowana ramówka, przywrócone przeglądy twórczości ośrodków regionalnych, przywrócony wymóg posiadania karty ekranowej. Ponadto od głównych programów informacyjnych wymaga się, by szerzej wykorzystywały informacje z regionów.
Władze TVP podkreślały jednocześnie, że ośrodków nie da się utrzymać bez finansowania publicznego na odpowiednim poziomie. W ubiegłym roku działalność ośrodków regionalnych kosztowała TVP 368 mln zł, podczas gdy z abonamentu telewizja otrzymała 221 mln zł. Przychody z abonamentu pokrywają jedną trzecią kosztów funkcjonowania oddziałów.
Z przedstawicielami zarządu TVP polemizowali m.in. związkowcy. Agata Ławniczak ze Związku Pracowników Twórczych "Wizja" wyliczała działania, które - według niej - przeczą zapewnieniom o planach rozwoju ośrodków regionalnych, a mają dowodzić ich destrukcji. Zaliczyła tu m.in. decyzję o centralizacji zarządzania kadrami - zarządzanie tą dziedziną przeniesiono z poszczególnych ośrodków do Warszawy. Ławniczak podawała też przykłady nieracjonalnego zarządzania majątkiem. Pytała np., dlaczego telewizja wynajmuje w Warszawie hale produkcyjne w Ursusie, podczas gdy niewykorzystane pozostaje największe, własne studio w Łęgu.
Wielokrotnie padał też zarzut, że ostatnie zarządy TVP, przy współudziale Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji "ukradły" ośrodkom regionalnym czas antenowy i ich kosztem zbudowały TVP Info. Stefan Truszczyński ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wzywał nawet, by KRRiT podać za to do sądu.
"Jest prawdą, że TVP Info powstało na krzywdzie mediów regionalnych. Ale czy TVP stać dziś na brak kanału informacyjnego?" - odpowiadał na ten argument w imieniu TVP dyrektor Jacek Snopkiewicz.
Posiedzenie senackiej komisji zakończyło się bez żadnych konkretnych wniosków.