Sąd Najwyższy ogłosi dziś wyrok w głośnej sprawie gen. prof. Jana Podgórskiego, byłego szefa stołecznego szpitala klinicznego MON, który w I instancji został uniewinniony od zarzutów korupcji i fałszowania dokumentacji medycznej.

Reklama

Prokuratura chce uchylenia wyroku, a obrońcy - utrzymania orzeczeń uniewinniających w tej głośnej sprawie, która zaczęła się od zatrzymania prof. Podgórskiego przez CBA w sierpniu 2007 r.

Razem z profesorem na ławie oskarżonych zasiadło osiem osób - lekarzy i ich pacjentów, którzy mieli otrzymywać fałszywe zaświadczenia. Łącznie prokuratura postawiła 25 zarzutów. Fałszywe zaświadczenia wystawiane przez lekarzy miały trafiać do ZUS oraz prokuratur i sądów prowadzących różne postępowania.

Oprócz pieniędzy korzyściami uzyskiwanymi od pacjentów były - według aktu oskarżenia - remont domu i obietnica nabycia samochodu na preferencyjnych warunkach.

W sprawie skazano dwóch lekarzy, którzy według sądu sami brali łapówki, a potem swoją winą próbowali obciążyć innych lekarzy - w tym prof. Podgórskiego.