Ponad 16 mln zł odszkodowania domaga się starostwo powiatu kłodzkiego za Zamek w Szczytnej, który Komisja Majątkowa oddała w 2006 r. tamtejszemu Domowi Zakonnemu Misjonarzy Świętej Rodziny. Prokuratoria Generalna reprezentująca Skarb Państwa wnosi o oddalenie pozwu. Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa starostwa powiatowego w Kłodzku Marta Zilbert, pozew o wypłatę odszkodowania przeciwko Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji został złożony w listopadzie zeszłego roku do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Reklama

Zamek w Szczytnej, w którym powiat prowadzi Dom Pomocy Społecznej przeszedł na własność Domu Zakonnego Misjonarzy Świętej Rodziny na mocy orzeczenia Komisji Majątkowej w październiku 2006. "Nadal prowadzimy tam Dom Pomocy Społecznej, jednak musimy właścicielowi płacić dzierżawę" - tłumaczyła Zilbert. Dodała, że są plany przeniesienia DPS-u, jednak obecnie powiat nie mam na to pieniędzy.

Jak powiedział PAP Prezes Prokuratorii Generalnej, reprezentującej Skarb Państwa, Marcin Dziurda, prokuratoria złożyła wniosek o oddalenie pozwu starostwa. "Nie wskazało ono podstaw prawnych swojego roszczenia. Termin rozpatrzenia tej sprawy przez sąd nie został jeszcze wyznaczony" - dodał. Przyznał też, że to pierwsza sprawa dotycząca orzeczeń Komisji Majątkowej, która trafiła do Prokuratorii.