"Pary białych oraz czarnoskórych +testerów+ odwiedziły dzisiejszej nocy osiem warszawskich klubów, aby sprawdzić, czy zostaną wpuszczone do środka. W trzech klubach zaobserwowaliśmy zjawisko dyskryminacji, czyli pozwolono tam wejść tylko białym parom" - powiedziała PAP w niedzielę Wysieńska.

Reklama

Wyjaśniła, że przy doborze klubów kierowano się m.in. występowaniem tzw. selekcji przy wejściu, a także opiniami osób należących do mniejszości etnicznych, które miały problemy z wejściem do danych lokali. Akcja odbyła się między godziną 23 a 1 w nocy.

"Zdecydowaliśmy się na osoby ciemnoskóre, gdyż mieliśmy mało czasu do rekrutacji testerów i stwierdziliśmy, że najłatwiej będzie nam rekrutować testerów afrykańskich i że czarny kolor skóry może spotykać się z najbardziej nierównym traktowaniem" - powiedziała. Dodała, że wyniki badania zostały przesłane do Parlamentu Europejskiego.

Badanie wykazało, że w Belgii, Francji i Hiszpanii dyskryminacja dotknęła obywateli arabskich oraz afrykańskich, w Danii - m.in. Turków i Irańczyków.

Tzw. Noc testów to inicjatywa europejskiej sieci organizacji pozarządowych zajmujących się zwalczaniem dyskryminacji i nierównego traktowania ze względu na kolor skóry i pochodzenie etniczne. W ramach akcji w 20 miastach europejskich o tej samej godzinie pary białych i odmiennych etnicznie testerów sprawdzały, czy w klubach nocnych występuje zjawisko negatywnej selekcji osób o odmiennym kolorze skóry lub pochodzeniu etnicznym. W każdym mieście sprawdzono co najmniej pięć klubów. W Warszawie kluby testowały: Instytut Spraw Publicznych, Forum na rzecz Różnorodności Społecznej i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.