Rada Nadzorcza TVP zaproponowała w piątek trzyosobowy zarząd: Juliusz Braun jako prezes, Bogusław Piwowar i Marian Zalewski. KRRiT rozpatrzy wniosek o powołanie nowego zarządu spółki po świętach wielkanocnych.

Reklama

W apelu, przesłanym w środę PAP, SDP napisało, że wybór Mariana Zalewskiego i Bogusława Piwowara, to "zastosowanie parytetu politycznego i podważenie idei nowej ustawy medialnej o odpolitycznieniu mediów publicznych".

"Procesy upolityczniania i podporządkowywania interesom partyjnym programów telewizji publicznej odnotowywaliśmy od wielu lat, dając temu publiczny wyraz - również podczas obecności we władzach TVP Mariana Zalewskiego i Bogusława Piwowara - rekomendowanych teraz przez RN do zarządu" - podkreśla prezes SDP Krystyna Mokrosińska.

"Apelujemy do parlamentarzystów - jeżeli nowa ustawa medialna nie sprawdziła się w praktyce, należy ją zmienić. Media publiczne nie mogą pozostawać politycznym łupem" - głosi apel do KRRiT.

Juliusz Braun, którego rada nadzorcza chce widzieć na stanowisku prezesa TVP, obecnie pełni tę funkcję jako delegowany do zarządu członek RN telewizji. Kojarzony obecnie z PO Braun trafił do rady jako reprezentant ministra kultury.

W przeszłości Braun był m.in. członkiem (w latach 1999-2005) oraz przewodniczącym KRRiT. W okresie od 1989 do 1999 r. był posłem (z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności), przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej komisji kultury. Był też m.in. dyrektorem generalnym Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy.

Reklama

W latach 1973-1981 był dziennikarzem "Echa Dnia" w Kielcach, następnie do 1989 - publicystą Tygodnika Katolickiego "Niedziela" w Częstochowie. Jest radcą generalnym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykłada w Collegium Civitas w Warszawie. Jest autorem publikacji nt. kultury i mediów, m.in. książek "Potęga czwartej władzy. Media, rynek, społeczeństwo" oraz "Telewizja publiczna w czasach transformacji".Braun jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktoryzował się z zakresu nauki o mediach na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Bogusław Piwowar, który ma być członkiem zarządu TVP, kojarzony jest z lewicą. To menedżer specjalizujący się w zarządzaniu mediami elektronicznymi. Zasiadał w RN TVP poprzedniej kadencji, pełniąc wówczas funkcję p.o. prezesa. W latach 90. był szefem Zespołu Informacji Biura Prasowego Rządu, następnie - dyrektorem Departamentu Reklamy w KRRiT. W kolejnych latach pełnił funkcje dyrektora Biura Zarządu TVP (za prezesury Roberta Kwiatkowskiego), szefa Zespołu Public Relations i rzecznika prasowego spółki Nafta Polska, wiceprezesa Business Centre Club. Jest autorem publikacji eksperckich o problematyce reklamy, sponsoringu i lobbingu.

Piwowar jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, podyplomowych studiów z zakresu prawa mediów na Wydziale Prawa UJ oraz podyplomowych studiów menedżerskich w Katedrze Zarządzania i Finansów SGH. Ukończył też seminarium nt. nowoczesnego zarządzania zasobami ludzkimi z zakresu studiów MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania.

Marian Zalewski to obecny wiceminister rolnictwa i członek PSL. W przeszłości był m.in. wiceszefem RN telewizji (1996-1998) oraz członkiem zarządu TVP (w latach 1998-2000) nadzorującym m.in. programy informacyjne: Teleexpress, Panoramę, Wiadomości oraz Telegazetę i pion administracji. W 1999 r. koordynował z ramienia Zarządu TVP medialną obsługę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

W latach 1994-1997 pełnił m.in. funkcję doradcy premiera Waldemara Pawlaka. Pracował też jako redaktor naczelny miesięcznika ZG ZOSP RP "Strażak" oraz kierownik Zespołu Informacji i Marketingu, a następnie ekspert i redaktor naczelny czasopisma NFOŚiGW "Nasze Środowisko".

Zalewski jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta. Od 2006 r. członek Rady Programowej TVP S.A. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem nauk humanistycznych.

KRRiT rozpatrzy wniosek rady nadzorczej o powołanie nowego zarządu spółki dopiero po świętach wielkanocnych. Do końca tygodnia KRRiT czeka bowiem na ekspertyzę prawną, która ma odpowiedzieć na pytanie, czy po wejściu Brauna i Piwowara do zarządu (obaj są dziś członkami rady nadzorczej TVP) rada nadzorcza będzie mogła nadal odbywać posiedzenia i przyjmować uchwały, czy też możliwe to będzie dopiero po uzupełnieniu wakatów.