Jak poinformował w czwartek zespół prasowy pomorskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, byli to 32-letni mieszkaniec Krakowa oraz 29-latek z Bydgoszczy. Obaj zostali zatrzymani w poniedziałek wieczorem.

Reklama

W środę mężczyźni usłyszeli zarzuty. Tego samego dnia sąd podjął decyzję o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Za użycie podrobionych kart grozi im do 10 lat więzienia, za oszustwo - do 8 lat.

Zatrzymania dokonali policjanci z drogówki. Zaalarmował ich przechodzień, który napotkawszy na ulicy funkcjonariuszy poinformował ich, że przy jednym z bankomatów kręci się dwóch podejrzanych mężczyzn. Niedaleko bankomatu mundurowi zauważyli opisanych mężczyzn, zatrzymali ich i przeprowadzili kontrolę osobistą, w czasie której znaleziono ręczne miotacze gazu, krótkofalówki, kilkanaście czystych kart płatniczych z paskami magnetycznymi oraz 60 tys. zł.

W trakcie postępowania ustalono, że mężczyźni - posługując się podrobionymi kartami, wypłacili z bankomatów 54 tys. zł, usiłowali też wypłacić kolejne 33 tys. zł z kont klientów banków mających siedziby na terenie Stanów Zjednoczonych, Rosji, Mołdawii i Turcji.

32- i 29-latek byli już wcześniej notowani. Jeden z nich w lutym tego roku wyszedł z zakładu karnego, gdzie siedział za rozbój.

Zdaniem funkcjonariuszy sprawa jest rozwojowa - niewykluczone, że zatrzymani dokonali podobnych przestępstw w innych rejonach Polski i zostaną im przedstawione kolejne zarzuty.