Januszowi G. oskarżono, że w swojej pracy wykorzystał, bez podania źródła, część rozprawy doktorskiej adiunkt w Zakładzie Literatury Staropolskiej i Oświecenia Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Plagiat został opublikowany pod jego nazwiskiem w piśmie, gdzie Janusz G. był zastępcą redaktora naczelnego, a wcześniej przeczytał pracę jako swój referat na konferencji naukowej w Kazimierzu nad Wisłą.

Reklama

Jak poinformowano w czwartek w toruńskim sądzie, naukowiec musi zapłacić grzywnę i 30 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonej adiunkt.

Dwa miesiące temu komisja dyscyplinarna UMK pozbawiła 47-letniego Janusza G. na osiem lat prawa do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego. Po uprawomocnieniu się w kwietniu kary dyscyplinarnej uczelnia zwolniła naukowca z pracy. Zakaz obejmuje także pracę na innych uczelniach w Polsce.

To drugi tak poważny przypadek plagiatu ujawniony na UMK w ostatnich latach. Ponad rok temu sąd skazał na rok więzienia w zawieszeniu dr. Jakuba W., który przyznał się do wykorzystania cudzych prac, bez podania źródeł, przy pisaniu dwóch artykułów i własnego doktoratu. Naukowiec także dobrowolnie poddał się karze.