Jak wyjaśnił, otrzymał je od pewnego księdza wraz z wszystkimi pieczęciami i certyfikatami potwierdzającymi ich autentyczność wystawionymi przez Stolicę Apostolską.

Reklama

Relikwie - kosmyk włosów Jana Pawła II - zostaną wniesione do kościoła, a następnie zainstalowane na ołtarzu w czwartek podczas uroczystej mszy św., którą odprawi abp Andrzej Dzięga.

"Od lat głęboko wierzyliśmy, że nasz papież jest świętym. Już cztery lata temu wybudowaliśmy mu ołtarz-pomnik z przygotowanym miejscem na relikwie. Teraz przez fizyczną obecność cząstki Jana Pawła II ołtarz ten nabierze nowego znaczenia" - dodał Ziejewski.

W ołtarzach szczecińskiej bazyliki spoczywają już relikwie pierwszej klasy m.in. św. siostry Faustyny, bł. Matki Teresy z Kalkuty, bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Bazylika pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela ma szczególne znaczenie dla katolików na Pomorzu Zachodnim. Była to jedyna katolicka świątynia w protestanckim niemieckim Szczecinie. Pierwsza parafia katolicka w tym mieście działała od 1809 r. Uzyskała zgodę władz i zebrała fundusze na budowę świątyni, którą konsekrowano w 1890 r.

Kościół jest obecnie bazyliką i kościołem Farnym, czyli najważniejszą świątynią miasta.