Stało się to w miejscu upamiętnienia dawnego żydowskiego cmentarza. Ponad dwa lata temu zasadzone tam zostały bukszpany w kształcie gwiazdy Dawida, teren uporządkowano, utworzono też alejki i zasiano trawę.

Reklama

W 2007 roku w rytuale żydowskim pochowane tam zostały szczątki, odnalezione w czasie prac budowlanych, które obejmowały też miejsce dawnego cmentarza żydowskiego.

Incydent został zgłoszony policji w poniedziałek rano. Straty materialne nie są jeszcze znane. Sprawcy wyrwali część krzewów z ziemi, inne są połamane.

W założeniu skwer to miejsce zadumy, nie ma tam pomnika. Pochowane tam szczątki ludzkie pochodzą z tzw. cmentarza cholerycznego, który znajdował się przed laty w miejscu, gdzie obecnie stoi biurowiec białostockiego oddziału ZUS. Odnalezione zostały w 2001 roku podczas budowy parkingu przy tym budynku.

Zniszczenie tego miejsca to kolejny w województwie podlaskim incydent o charakterze rasistowskim i faszystowskim. Policja i prokuratury prowadzą śledztwa m.in. w sprawie zniszczenia polsko-litewskich tablic z nazwami miejscowości w gminie Puńsk, antysemickich i nazistowskich napisów na pomniku upamiętniającym ofiary mordu w Jedwabnem, napisów na synagodze w Orli czy próby podpalenia Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

Baranowski przypomniał, że zatrzymanych zostało pięć młodych osób podejrzanych o namalowanie faszystowskich napisów w Krynkach.