"Piotr Sz. za pośrednictwem założonych przez siebie stron internetowych udzielał specjalistycznego doradztwa w zakresie prowadzenia upraw marihuany, dokonał też sprzedaży ponad 30 tys. sztuk nasion konopi, uzyskując łączny dochód co najmniej 137 tys. zł. Sprzedawał też narkotyki nieletnim" - powiedziała PAP Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego sądu okręgowego.

Reklama

Mężczyzna na prowadzonych przez siebie stronach internetowych podawał szczegółowe informacje na temat odmian marihuany i ich hodowli - nawozów, preparatów i warunków, jakie trzeba spełnić, aby osiągnąć jak najwyższe plony. Piotr Sz. sam także hodował marihuanę, przed sądem odpowie za co najmniej 20 krzewów, z których uzyskał kilogram narkotyku o wartości 15 tys. zł.

Podczas śledztwa policja wytypowała w całej Polsce potencjalnych 100 klientów korzystających z wiedzy i "materiału siewnego" internetowego doradcy. "W 40 przypadkach wykryto uprawy, a ich właściciele przyznali się do zakupu nasion, i stosowania w praktyce hodowlanych zaleceń Piotra Sz." - relacjonowała Kosowska-Korniak.

W rozpoczętym we wtorek procesie na ławie oskarżonych zasiadł też Grzegorz R., który jest oskarżony o udzielanie marihuany małoletniemu. "Przekazał mu narkotyki trzykrotnie listownie i pięciokrotnie osobiście, za co otrzymał ponad 5 tys. zł, Ma także zarzut sprzedaży narkotyków 3 innym osobom, oraz posiadania prawie 100 gram marihuany, otrzymanej od Piotra Sz." - zaznaczyła Kosowska-Korniak.

Obu oskarżonym grozi od 3 do 15 lat więzienia. Wśród postawionych im zarzutów najwyższą karą zagrożone jest sprzedawanie narkotyków nieletnim.