Byli członkowie Komisji Majątkowej oraz pełnomocnik instytucji kościelnych w toczących się przed Komisją sprawach staną przed sądem. Gliwicka prokuratura zarzuca im nieprawidłowości przy zwrocie Kościołowi ziemi za mienie zagarnięte w czasach PRL. Akt oskarżenia w tej sprawie, obejmujący dziewięć osób, jeszcze w piątek powinien zostać przesłany do Sądu Okręgowego w Katowicach - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Michał Szułczyński. Śledztwo toczyło się od 2008 r.

Reklama

Głównym oskarżonym jest Marek P. - były funkcjonariusz SB - który był pełnomocnikiem instytucji kościelnych w sprawach toczących się przed Komisją. Został on zatrzymany i aresztowany we wrześniu ub. roku. W czerwcu tego roku opuścił areszt po wpłaceniu kaucji w wysokości 1 mln zł. Choć w śledztwie postawiono mu osiem zarzutów, akt oskarżenia wymienia pięć - pozostałe zostały wyłączone do odrębnego postępowania.

Inni oskarżeni to byli członkowie Komisji Majątkowej, z których jednemu prokuratura zarzuca przyjęcie od Marka P. korzyści majątkowych, a pozostałym narażenie na szkody Skarbu Państwa i poświadczanie nieprawdy w dokumentach. O to ostatnie przestępstwo została także oskarżona była protokolantka Komisji. Oskarżeni nie przyznają się do winy.